Alkmaar varia JPIijp Aletta Boon of toch niet? Oorlogsfoto's In 2003 werd door Christie's op een veiling in Amsterdam een 17de-eeuws schilderij van een jonge vrouw te koop aangeboden. Volgens de veiling catalogus betrof het een portret van Aleid Frans dochter Boon, de stichtster van het hofje van Boon, waaraan in het vorige nummer van Oud Alkmaar een artikel was gewijd. De schilder van het portret was Nicolaes Eliasz., ook wel genoemd Pickenoy (1588- 1650/6). In de linkerbovenhoek van het schilderij staat in oude letters geschreven: 'Aleid Frans Boon Stigteresse van drie prove- niersters woningen binnen Alkmaar anno 1618'. Ook is in dezelfde hoek een wapen afgebeeld met heel duidelijk drie bonen erin. Rechtsboven is de leeftijd van de jonge vrouw vermeld - ze was 23 jaar - en de datum van vervaardiging van het schilderij, het jaar 1626. Het schilderij zal gemaakt zijn ter gelegenheid van een huwelijk. De jonge vrouw heeft namelijk een paar huwelijkshandschoenen in haar hand. Oorspronkelijk zal er ook een portret van de echtgenoot zijn geweest. Uit archiefbronnen weten we dat het portret in ieder geval sinds 1687 in het hofje van Boon was ondergebracht. Vanaf de jaren vijftig van de twintigste eeuw hing het schilderij in het r.k. dekenaatsgebouw. De kerk besloot in 2003 tot de verkoop en het schilderij werd in 2005 verkocht voor 12.000. De huidige eigenaar is onbekend. Christie's informeerde bij het Regionaal Archief of er meer bekend was over Aleid Fransdochter. Medewerker Jan Willem Balder ging op onderzoek uit. Hem viel iets merkwaardigs op. Aleid Frans dochter overleed al in 1623, terwijl het schilderij gemaakt is in 1626. De conclusie is dat de afgebeelde persoon niet Aleid Fransdochter, maar iemand anders moet zijn geweest. Misschien is het een portret van Catharina van Beresteijn, de eerste regentes van het hofje, die getrouwd was met een neef van Aleid, Clement Boen of Boon. Overigens moet er wel ooit een portret van Aleid zijn geweest: in 1618 vermaakte ze aan Clement 'haer conterfeitsel'. ïmF Alex Dekker heeft ooit oorlogsfoto's gekocht van een handelaar. Het zijn foto's uit 1944, van een Duitse officier in Alkmaar. Een van die foto's laat de officier zien poserend voor de Schermerpoort. ju*a/k .&Lw. Wm Oud Alkmaar 2010 25

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 27