hoofddeksels beter. Peter vertelt er met passie over. WO I was ook een oorlog waarin voor het eerst gas werd ingezet, wat een verschrikkelijk psychologisch effect had. Hiervan getuigen nog de ver schillende typen gasmaskers die tentoon gesteld zijn. Wat ook altijd veel indruk maakt, in ieder geval op mij, zijn soldaten in den verre in de winter. Peter heeft een vitrine gemaakt waarin soldaten staan met sneeuw op hun uniform. Goed te zien in een van de zeven diorama's is de opbouw van een loopgraaf In een vitrine heeft Peter met gebruik van origi neel prikkeldraad en kernachtig zand een loopgraaf nagemaakt waarin twee soldaten staan. Voor de loopgraaf ligt afval zoals een tinnen etensbakje en een blikje. Aan het prikkeldraad hangt een alarmbelletje. Deze soldaten zien er nog niet heel uitge mergeld uit, dus zullen ze af en toe nog wel van eten zijn voorzien. Peter vertelt dat het vaak voorkwam dat de soldaten ook geen water hadden om te drinken, laat staan om zich te wassen. De oplossing van het watergebrek zochten ze dan in poelen waarin ook lijken dreven. Het gevolg kunt u zich voorstellen! Poilus werden de mannen genoemd die zich na twee weken ongeschoren even achter de linies konden terugtrekken. Het was een geuzennaam voor de overlevenden. Het hele museum concentreert zich eigen lijk om de gebeurtenissen bij Verdun. Generaal Eric von Falkenhayn had het plan bedacht de aanval in te zetten op het zwaar verdedigde Verdun om zo de Franse troepen dood te laten bloeden, door de gehaktmolen te halen. Het werd een onvoorstelbaar drama voor zowel de Fransen als de Duitsers. In de hel van Verdun, tussen februari en juli 1916, vielen zo'n 400.000 jonge mannen ten offer aan het oorlogsgeweld. Bij het betreden van het museum, boven aan de trap, hangen op de wand de vele bidprentjes van de jonge, sterke mannen die het leven lieten in WO I. Peter wil benadrukken dat oorlog niet leuk is. Het museum biedt een kijkje in een periode die al ver achter ons ligt, maar die door wat er in de WO II gebeurde, hier wat ondergesneeuwd is geraakt. In dit unieke museum wordt de tijd van kanongebul der, pistolen, honger en modder naar boven gehaald. Ondersteund door een prachtige vertelstem die in het Frans ver haalt van in de knop gebroken jongeman- nenlevens. De toegang tot het museum is gratis, voor koffie en overheerlijke appeltaart na afloop kunt u in de winkel terecht. Daar worden ook enkele vondsten en overblijfselen van die Grote Oorlog te koop aangeboden. De naam en gevelsteen aan de buitenkant zijn zo dubbel toepasselijk. LOOPGRAVENOORLOG BIDPRENTJES 24 Oud Alkmaar 2010

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 26