Achter de gevel Museum Le Poilu in 't Kruithuis Annelies Veronica Janssen Achter de gevel van het Kruithuis op de hoek van Doelenstraat en Koningsweg vinden we op de zolder een stukje Eerste Wereldoorlog in Alkmaar. Tijdens de wandeling langs de uitstalkas ten in de cutiosawinkel van Carina en Rob Roedema dwing ik mijn ogen niet af te dwalen naar alle mooie spullen in de vitri nes. Ik ben op weg naar museum Le Poilu, gevestigd op de zolder van 't Kruithuis, de winkel van de Roedema's op de hoek van de Doelenstraat en de Koningsweg. Voor niet-ingewijden gaat er een wereld open. In zeven grote uitstalkasten wordt een periode van vier jaar uitgebeeld, die in Nederland weinig beroering heeft veroor zaakt omdat ons land neutraal bleef, maar die in België, Frankrijk en Duitsland nog steeds veel mensen emotioneert. Op vakantie, op weg naar het zuiden, stopten Nederlanders nog wel eens bij Verdun om naar de gedenktekens te gaan van de mensen die stierven in WO I. Zo ook de eigenaar van Le Poilu, Alkmaarder Peter Worries, die met zijn ouders de slag velden bezocht en bovendien Brusselse familie had waar hij beeldjes en prentjes van die oorlog zag. Hij werd als jongen gegrepen door wat zich daar allemaal afspeelde en begon te verzamelen. Hij maakte vrienden in de streek en door kazen uit Alkmaar mee te nemen kreeg hij toegang tot de spullen die daar al jaren op zolder lagen. Ook ging hij wel het veld in en stuitte daar op oude helmen, etensbak jes, naamplaatjes en ga zo maar door. Nu magje niets meer meenemen van het slag veld, gelukkig maar. Terwijl in het begin van de strijd nog de gedachte bij de Fransen leefde datje de Duitsers wel met uiterlijk vertoon kon imponeren en op de vlucht kon laten slaan, is in 1915 de ommekeer gekomen. Dit is bijvoorbeeld in de kleding te zien. De kleur van de uniformen veranderde van rode broeken en zwarte jasjes met veel (overbodige) versieringen, naar de kleur 'bleu horizon', een blauwgrijze kleur die voor veel meer dekking kon zorgen. De bepakking werd doelmatiger, lichter en de ALS JONGEN DOOR WO I GEGREPEN POILU MAN MET BAARD Oud Alkmaar 2010 23

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 25