Acht Oktoberfeest 15145. Het thema van de optocht is 'oorlog en bevrij ding'. Deze watert staat in het teken van Radio Oranje. Foto P J.Bosman, 15145. Collectie Regionaal Archief Het radioprogramma begon om kwart over acht met de Nederlandse uitzending van de BBC, gevolgd door Radio Oranje om kwart voor negen met de muziek van "In naam van Oranje doe open de poort" en dan klonk "Hier radio Oranje, de stem van strijdend Nederland, op golflengte De uitzending eindigde met "Hoe moeilijk de dag en hoe zwaar ook de tijding, we zijn weer een dag dichter bij de bevrij ding". In de Belgische uitzending die daarna kwam was ook een rubriek van Jan Moedwil en die eindigde altijd met: "We doen ons best en zonder erop te bof fen, we zullen ze wel krijgen, de Moffen". Onze zorgzame moeder die de zit wel eens te lang vond en in de keuken ging studderen riepen we als Jan Moedwil ging eindigen en met gebalde vuist kwam ze dan de kamer in om mee te roepen: "Want we zullen ze wel krijgen, de moffen!" In augustus 1943 begon ik als jongste bediende bij de N.A.K., de Keuringsdienst voor Landbouwgewassen in de Langestraat 48. 's Morgens om 7 uur was de eerste Nederlandse uitzending van de BBC en nadat ik het nieuws genoteerd had ging ik het op kantoor uittypen op zes velletjes doorslagpapier met daartussen carbon, daar waren altijd wel liefhebbers voor. Vanaf begin oktober 15144 was het gebeurd met de elektriciteit, de meters werden ver zegeld en de gemeentestop eruit gehaald, de stroom werd van de kabels gehaald, behalve in die wijken waarin beslist stroom moest zijn vanwege de Wehrmacht of publieke doeleinden. Een tijdje kreeg de orgelfabriek nog stroom en wij dus ook, maar dat duurde niet lang. De radio thuis zweeg, de lange laatste oor logswinter met alle ontberingen kwam in zicht. 22 Oud Alkmaar 2010 EN DE RADIO ZWEEG

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 24