Onze radio in oorlogstijd Piet Bakkum Als kleine huppelaar, in het begin van de dertiger jaren, weet ik nog dat mijn vader zelf een radio had gebouwd. Toen die klaar was had hij een antenne gespannen van nok tot nok boven op het dak van ons huis, hoek Verdronkenoord-Zoutstraat. Ik vond het best gevaarlijk toen ik hem op het dak bezig zag. In mijn herinnering hoorde ik de eerste keer op de radio een druk pratende man. Er zat veel volk in de voorkamer, allemaal voor de voetbal met Han Hollander. Op mijn vraag waar die man zat, antwoordde vader "op het dak". Het was een toestel met links de 'potentio meter' en rechts de draaiknop voor de zenders. In het midden een vergrootglas waarachter de zenders op een rol zichtbaar kwamen. Voor Nederland was dat Huizen, maar ook zenders zoals Beromünster en Bratislava op de middengolf en London op de lange golf Als orgelbouwer maakte Blaupunkt radio mijn vader er zelf een kast met luidspreker uit 1939 omheen, in zijn schetsboekje vond ik nog diverse ontwerpen. De kostbare lampen, die nog al eens kaduuk gingen, kocht hij bij Radio Goudal in de Zilverstraat of bij radio Buisman in de Hekelstraat. Ik mocht wel eens mee als hij weer wat onderdelen nodig had, want er werd vaak aan de radio geknutseld. Al spoedig na de meidagen van 15140 vond vanuit Engeland de eerste uitzending van Radio Oranje plaats, die gretig door ons beluisterd werd. Kort daarna begon de bezetter de uitzendingen te storen met een indringend gorgelend geluid, maar daar was wel wat tegen te doen. Vader maakte een z.g. 'moffenzeefeen houten kruis van ongeveer 75 cm hoog, op de kruislatten op elke cm. een spijkertje. Daarover werd van buiten naar binnen een geïsoleerde koperen draad gespannen, het begin en einde van de draad werden als antenne in het toestel gevoerd. Door het kruis naar de zender te richten kon de storing onder drukt worden. Eerder had hij al een een voudiger oplossing om de stoorzender te onderdrukken: een bakje water, daarin twee uiteinden van de koperen antenne verbonden aan het toestel en met wat zoeken gaf dit ook resultaat, maar het was een heel gemier en niet erg trefzeker. Toch hebben de Duitsers het storen niet lang volgehouden, er zullen wel andere problemen door zijn ontstaan. De inmid dels van het dak gehaalde antenne werd nu binnen onder de nok gespannen. Het was verboden om naar Engelse DUITSE STORING 20 Oud Alkmaar 2010

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 22