voor meisjes. Er volgden daarna nog enkele perso neelswisselingen. In 151251 besloot de gemeenteraad de beide gemeentelijke uloscho len (de uloschool voor meisjes en die voor jongens én meisjes) samen te voegen tot één openbare uloschool voor jongens en meisjes aan de Krelagestraat. Dat betekende dus het einde van apart open baar ulo-onderwijs voor meisjes in Alkmaar. Na ontslag van een tijdelijk hoofd werd in 15127 op de 7de gemeenteschool aangesteld mej. J.S. Fanoy. Meisjes uit de bekende familie Foreest zaten bij haar in de klas. Toen voor het schooljaar 1530-1531 minder leerlingen werden ingeschreven op de opleidingsscholen, zagen raadsleden van de SDAP (Sociaal Democratische Arbeiders partij, de voorloper van de Partij van de Arbeid) daarin aanleiding één van deze scholen op te heffen. Al eerder hadden raadsleden van deze partij gezinspeeld op sluiting van de meisjesschool, omdat deze in hun ogen een elitaire 'standenschool' was en dus ouderwets. Op 30 juni 1932 besloot de gemeenteraad wegens de slechte financiële toestand van de gemeente de 7de gemeenteschool geleidelijk op te heffen. Protestacties van ouders hadden geen resultaat. In het lopende schooljaar werden geen eerste, tweede en derde klas gevormd; de leerlingen werden onderge bracht in andere scholen. Als overgang zou vervolgens jaarlijks een klas worden opge heven, zodat bij het einde van de cursus 1534-15135 de sluiting een feit zou zijn. Drie onderwijzeressen werden naar andere scholen overgeplaatst. Aan juffrouw Fanoy werd op haar verzoek eervol ontslag verleend. Zij was benoemd aan een school te Amsterdam. Op 31 januari 15133 nam zij afscheid als hoofd. De Alkmaarsche Courant vermeldde dat zij een Perzisch kleedje ontving als tastbaar bewijs van sympathie. In 1535 werd de laatste onderwijzeres, het waarnemend hoofd juffrouw J.W.H. Spruit, ontslagen. De school in het gebouw aan de Oudegracht, waar sinds 1816 meisjes uit de elitaire fami lies van Alkmaar onderwijs ontvingen, bestond niet meer. Kkssenfoto van de gemeenteschool nry op het school plein achter de school. In het mid den de lerares. Links boven no^j een stukje achter gevel van de 'stinkende' koffie- stroopbranderij aan de Laat. Foto ca. 1932. Collectie Regionaal Archief Een groot deel van dit artikel is gebaseerd op: RAA Verslagen van de toestand der gemeente Alkmaar 1855-1535 en RAA Archief Gemeentebestuur Alkmaar (secretarie 1816-1515), 1861, inv. nr. 28 en 1882 (geheime raadsnotulen), inv. nr. 70. Oud Alkmaar 2010 19 DE LAATSTE JAREN

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 21