Portret vanjuffrouw Pruim. Collectie Regionaal Archief V' Daarnaast gingen enkele leerlingen naar de kweekschool, terwijl weer anderen vroegtij dig de school verlieten omdat de ouders vonden dat ze genoeg hadden geleerd. Toch hadden meisjes die onderwijzeres werden geen hoge status. Mevrouw De Lange vond het in 1892 niet zo geslaagd dat haar zoon tegelijk met juffrouw Leendertz van de meisjesschool was uitge nodigd. En in 1910 schreef Frederica Fontein Verschuir dat juffrouw Zeper vanwege haar maatschappelijke status als schooljuffrouw door sommige dames uit haar kring niet jourfahig' werd beschouwd, wat wilde zeggen dat ze eigenlijk niet welkom was op de wekelijkse visite. In 1890 werd een vacature voor de betrek king van onderwijzeres niet ingevuld wegens het geringe aantal leerlingen, met name in de hogere klassen. De school telde toen 75 leerlingen. Juffrouw Pruim stelde als oplossing een zevenjarige cursus voor. In dat geval zou het leerplan moeten worden herzien. De commissie zag hier niets in, want er was in Alkmaar geen andere school met voortgezet onderwijs voor meisjes uit de elite, ter voltooiing van hun opvoeding. De meisjesschool was begonnen met één lokaal, maar al in 18(35 was die lesruimte te klein geworden voor het aantal leerlingen. Drie klassen bij elkaar, die weer gesplitst waren in verschillende afdelingen, werkte in de ogen van de schoolcommissie storend op het onderwijs. Daarnaast waren er klachten over de ongelijkmatige verwar ming, benauwdheid en tocht. In 1868 werd een nieuw lokaal aangebouwd. In 1878 waren er bezwaren in verband met tochti ge lokalen, die bovendien in de winter erg koud waren. Wanneer in de verschillende afdelingen tegelijk werd lesgegeven, konden onderwijzeressen en leerlingen elkaar amper verstaan. In 1880 werd het bestaande lokaal vergroot en in 1882 werden er drie lokalen bijgebouwd; de grote tuin achter de school werd steeds voller. In 1886 werd onderzoek gedaan 'uit het oogpunt der gezondheidsleer'. Hierin werd onder meer verslag gedaan over stank van een koffiestroopbranderij en over het feit dat alle banken voor de leerlingen (van zes tot achttien jaar) dezelfde grootte en con structie hadden. In 1905 constateerde de gezondheidscommissie, dat de koffie- stroopfabriek aan de Laat in de directe omgeving van de school zo'n stank ver spreidde, dat sommige meisjes daarvan hoofdpijn kregen, zodat ze thuis moesten Oud Alkmaar 2010 Ali KM AAR RUIMTEGEBREK EN STANK 16

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 18