handhaven zonder onbetamelijke midde len te gebruiken. De schooltijden werden vastgesteld van negen tot twaalf uur op maandag tot en met zaterdag, en van één tot drie en vijf tot zeven uur op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Maar al op 24 november 1861 ontving de gemeenteraad een brief van ver ontruste moeders met bezwaren tegen de lestijd van vijf tot zeven uur. De meisjes zouden daardoor te lang afwezig zijn uit de huiselijke kring, wat voor hun karakter zeer nadelig was. Verder vonden zij het 'zeer onvoegzaam' dat hun dochters in het donker over straat moesten gaan. Bovendien waren zij bang voor overbelas ting van hun dochters vanwege te lang durige geestelijke inspanning, gebrek aan lichaamsbeweging en te korte speeltijd. De schoolcommissie kon zich niet vinden in deze bezwaren. Zij zag geen nadeel voor de karaktervorming, in Alkmaar konden om zeven uur zelfs meisjes zonder bezwaar alleen over straat gaan en door het steeds afbreken der schooltijden kregen zij juist extra lichaamsbeweging. Desondanks kwam de commissie de moeders tegemoet en adviseerde de schooltijd van vijf tot zeven uur te laten vervallen en de lestijden in de middag uit te breiden van een tot vier uur, behalve op zaterdagmiddag. De gemeenteraad ging hiermee akkoord. Ook toen al kon je dus via inspraak invloed uitoefenen! In 1865 ontstond in Alkmaar behoefte aan een nieuwe openbare lagere school (in plaats van de jongensschool) ter voor bereiding op de pas opgerichte Rijks HBS .f-jts&y -v ss» vfEijJr~ - iuj^nrT (vwo-niveau). Deze school voor de elite zou tevens de jongste leerlingen kunnen opvangen van de meisjesschool, waar sprake was van een groot leeftijdsverschil tussen de leerlingen. B en W vond de bestaande toelatingseisen, een leeftijd van zeven jaar met enige leeservaring, eigenlijk te laag voor deze exclusieve school, waar naast lager onderwijs in hoofdzaak meer uitgebreid lager onderwijs werd gegeven. In 1866 werd de toela tings leeftijd voor de meisjesschool dan ook bepaald op negen jaar. Jongere meisjes zouden voortaan les krijgen in de laagste klassen van de nieuwe burgerschool voor jongens én meisjes. Maar in 1879 maakte een aantal ouders bezwaar tegen de toelatingsleeftijd van negen jaar. Het onderwijs op de burger school zou niet voldoende aansluiten op dat van de meisjesschool; ook vonden sommige ouders het niet prettig dat hun kleine meisjes gelijktijdig met jongens van twaalf tot dertien jaar op school zaten. Uiteindelijk werd in 1880 de toelatingsleef- Op dit detail van een foto uit ca. 1870 is het pand al geruime tijd een meisjesschool. Toch staan ervoor opval lend veel jongens, die vanuit de ramen aandachtig bekeken worden. Collectie Regionaal Archief BEZWAREN VAN OUDERS Oud Alkmaar 2010 13

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 15