Een recept voor kalkzandsteen dus, een sterk verbeterde versie van 't schelpenkalksteen dat toen in zwang was. "Amice", schrijft Evert, "zie hier het geheim om van ons duinzand fraaie zandsteen te maken. We vragen octrooi en richten een fabriek op." Die gezamenlijke kalkzandsteenfabriek is er nooit gekomen. Masdorp overleed in 1871, nog maar 53 jaar oud. Willem Hofdijk schreef naar aanleiding van de dood van zijn vriend: "Wy zijn verpletterd door den onverwachten dood van onzen goeden Max. Sinds den vijf-en-twintigsten Oktober daaraanvolgende rust zijn stof op het lom merrijk kerkhof by Alkmaar, te midden der schoone natuur die hem zoo lief was, onder de zerk die ook het gebeente zijner ouderen dekt. Een hartelyke vriend, de Bouwmeester en Steenhouwer Stoel, richtte er een klein, smaakvol gedenkteeken op, den eenvoud des edelen ontslapenen waardig." Pas in december r877 werd door Stoel een nieuwe machine voor de fabricage naar de nieuwe methode in gebruik genomen. Evert was toen al zes jaar dood. In mei 1872 werden bij de Gemeenteraad twee plannen ingediend voor bebouwing van de voormalige lijnbaan De Visscherij. Het eerste plan, van gemeentearchitect W.F. du Croix, moest het afleggen tegen het winnende plan van Bureau Zocher Cie uit Haarlem. Zo werd het Kennemerpark dus ontworpen door Louis Paul Zocher (1820 - 1915), veel gevraagd tuinarchitect die werkte vanuit de late landschapsstijl', sober en vloeiend van lijn, zonder kunst matige 'stemmingselementen' als ruïnes of tempeltjes. Zocher ontwierp een plan voor 25) woningen. Een voorwaarde was dat de huurwaarde van de te bouwen herenhui zen minimaal £1. 300, - per jaar zou zijn, en "de aan te leggen tuinen en erven moeten van de openbare weg worden afgescheiden door ijzeren hekken". Projectontwikkelaar van het Kennemerpark werd Willem Frederik Stoel. Een van de villa's die door Stoel gebouwd werden in het Kennemerpark kreeg de naam Rosmade, als een eerbetoon aan zijn in 1871 overleden vriend. De eerste bewo ner van Villa Rosmade in 1876 werd domi nee Kraijenbelt, tevens directeur van de Vereniging 'Laat de Kinderkens tot mij komen'. Later werd er een kraamkliniek in gevestigd. Ook vriend en collega-schrijver Willem Hofdijk leeft voort als naamgever van Villa Hofdijk aan het Kennemerpark. Tussen de twee heren een literaire collega: Anna Louisa Geertruida Toussaint, (1812 - 1886), Truitje voor intimi. Zij wordt herdacht met Villa Toussaint en twee aanpalende huizen, die vernoemd zijn naar twee van Foto van villa haar boeken: haar debuut Almagro en Rosmade, ca 1890. Het Huis lauernesse. Collectie Regionaal Archief HET KENNEMERPARK VAN ROSMADE TOT HOFDIJK Oud Alkmaar 2010 11

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 13