Van melkboeren, slagers, jeneverwinkels en aanverwante groente Sam de Jager Met dank aan de verzekeringsmaatschappij Noordhollandsche van 1816 komt er een 'oude' nieuwe ophaalbrug tussen het Groot Nieuwland en het Klein Nieuwland. Hiervoor is jarenlang actie gevoerd. Oud-journalist Sam de Jager, die in deze buurt opgroeide, schreef wat herinneringen op. Het is een warme dag, zonneschijn volop maar de koude oorlog is nog in volle gang. Willem Drees is minister-president van een rooms-rode coalitie. De weder opbouw na de Tweede Wereldoorlog is in volle gang. In Alkmaar is mr. Henk Wytema burgemeester, professor Wieger Bruin is stedenbouwkundig adviseur. DE OUDEGRACHT In de Oudegracht liggen anno 1950 dek schuiten, zoals in alle grachten. Ze worden vooral gebruikt om steenkool aan te voeren, meestal met kleine sleepbootjes. Op de Oudegracht zijn twee kolenboeren: Dekker en Tenkink. Naast kolenboeren zijn er veel meer onderneminkjes op de Oudegracht: schilder De Visser, bouwmaterialen- handelaar Meyboom, kapper Habich, kruidenier Jan Kaper, een schoenwinkel, de machinefabriek van Schoen, de aannemerij van Barten, en verderop de bloemwinkel van Tol en de rietvlechterij van Van Weert. Er is ook nog een BLO- school. Dit alles binnen een straal van honderd meter vanaf Oudegracht 99. Beide kanten van de gracht zijn verbonden door een brug. Een houten ophaalbrug die Groot Nieuwland en Klein Nieuwland met elkaar verbindt. De brug is aan de zuid kant een beetje steiler dan aan de kant van het Groot Nieuwland. De melkboeren vervloeken de zuidkant want zij moeten er met hun handwagen tegenop om aan de overkant bij de melkfabriek te komen... Elke dag om zes uur, zes dagen per week, elke zomer en elke winter. Ook als de brug glad is. Melkboer Bertus Bibo dankt de hemel als hij zoveel geld heeft verdiend dat hij een De Groot Nieuwlandbrug met huizen aan de zuidzijde van de Oudegracht tot het Wildemanshojje. Tekening K. de Heer, 1950. Collectie Regionaal Archief Oud Alkmaar 2009 57

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 3