:cras in [r. de al een :n eerder .nderen, ruel en ren Slick theol. issis van het gewezen j is hier er nog n Schoorl :n af lering Laar door een ;odzalige, im in het et ega- tige toepinge Godt" negen is, naNieu idende :n angelium ch selven ,en paar dagen later sloot Kiliaen van Rensselaer met Megapolensis een contract, waarin deze zich verbond voor de tijd van zes achtereenvolgende jaren in Rensselaers- wijck het predikambt te zullen bekleden. Megapolensis had ook boeren uit zijn gemeente willen meenemen naar Nieuw- Nederland, maar Van Rensselaer raadde dit af, omdat het 'boeren van de lage grond' waren en daar beter 'boeren van de hoge grond' gebruikt konden worden. NIEUW-NEDERLAND Al in 1524 had Verrazano de haven van New York ontdekt. Toch duurde het nog tot 1609, dit jaar dus precies 400 jaar geleden, voor er weer een Europees schip kwam. Henry Hudson, in Hollandse dienst, voer de later naar hem vernoemde rivier op tot in de nabijheid van het tegenwoordige Albany. Hij gaf het hele gebied de naam Nieuw-Nederland. In 1614 ontstond in Albany een eerste Hollandse nederzetting, later Fort Oranje genoemd. Kort daarop begon de kolonisering van Manhattan, het begin van Nieuw- Amsterdam. De West-Indische Compagnie bood in 1629 gelegenheid om kolonies te vestigen in Nieuw-Nederland. Wie in het nieuwe gebied een nederzetting kon stichten met 50 volwassen kolonisten, kreeg een uitgebreid stuk land langs de rivier. Op deze wijze ontstonden grote landgoederen, waarvan er één vlak bij Albany Rensselaerswijck was met de patroon Kiliaen van Rensselaer, een rijke koopman in Amsterdam. In juni 1642 vertrok het zeilschip 'de Houttuyn' van de rede van Texel en na een voorspoedige reis van slechts 51 dagen (normaal circa 93 dagen!] arriveerde het bij f >an JZats A'» H 3 X.JL »L» Reusselaarswijk en omgeving. Detail van een kaartje van Nieuw Nederland, uit A. Eekhof, De hervormde kerk in Noord-Amerika (Den Haag, 1^13} die het weer overnam uit: A. van der Donck, Besch^vin^e van N.-Nederland, 1656. Nieuw-Amsterdam4. Zeker 23 passagiers reisden direct door naar Rensselaerswijck, waaronder Megapolensis, zijn vrouw en hun vier kinderen. Toen Megapolensis aankwam in Rensselaerswijck had men nog geen aanvang gemaakt met het bouwen van een kerk. Van Rensselaer had hiertoe wel opdracht gegeven, maar daar was geen gevolg aan gegeven. Op 17 augustus 1642 houdt Megapolensis zijn eerste godsdienstoefening in het 'packhuys' in tegenwoordigheid van omstreeks honderd personen. Het manuscript van deze preek zendt hij aan patroon Van Rensselaer, die het weer doorstuurt aan Megapolensis Sr. in Koedijk. DE INDIANEN Behalve voor het maken van preken en het bezoeken van gemeenteleden vond Megapolensis ook nog tijd voor correspondentie met zijn vrienden in Nederland. Eén van deze brieven werd tegen zijn bedoeling door zijn vrienden in Oud Alkmaar 2009 31

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 5