/\(i nmii n\j Rffl inrn DO 1 GO i 0 kopgevels zijn o.i. sterker geworden. Het is jammer dat de overblijvende zuidoostgevel verder wordt gewijzigd en de karakteristieke kozijnen deels verdwijnen. Waar de aanbouw voor fase II uit gaat bestaan is nog niet duidelijk. De Historische Vereniging Alkmaar was in grote lijnen tevreden met de uitwerking van het schetsplan voor het bouwblok Koningsweg - Doelenkluft - Kanaalkade De restauratie van de voormalige kaasfabriek van Eijssen maakt hier deel van uit. Uit oogpunt van de monumentale waarde van het pand van Eijssen is een extra verdieping op het platte dak jammer, maar wij beschouwen dit zoals eerder gesteld, als behoud door ontwikkeling. Wij hebben wel aandacht gevraagd voor de aansluiting van het alzijdige dakoverstek op de naast gelegen panden; dit zou o.i. boven (Koningsweg), respectievelijk voor (Kanaalkade) het staande pand langs moeten lopen; zie het schetsplan en de bestaande situatie. Voor het Doelenveld en omgeving is door de gemeente Alkmaar een Nota van Uitgangspunten opgesteld die de komst van Yxie op het Doelenveld mogelijk moet maken. Het gaat hierbij om de ontwikkelingen van het gehele bouwblok Lombardsteeg, Koningsweg, Doelenstraat en Gedempte Nieuwesloot. De HVA was tezamen met ander belangenverenigingen uitgenodigd deel te nemen in een adviesgroep. De adviesgroep was unaniem van mening dat het Doelenveld uit oogpunt van cultuurhistorie zo min mogelijk bebouwd moet worden en het groene karakter versterkt zou moeten worden. In feite is alleen enige transparante open bebouwing mogelijk, waarbij met name de locatie van de oude schietbaan geheel vrij zou moeten blijven. De adviesgroep adviseerde nadrukkelijk aangrenzende gebouwen zoals de ALDI en de Harmonie bij de planvorming voor de ruimtes voor Yxie te betrekken. Waarom een dichte kubus voor filmzalen op het Doelenveld plaatsen als wellicht de locatie van de Harmonie beschikbaar komt? Ook voor het gebied Jaagpad Midden werd in het kader van een stedenbouwkundige Nota Van Uitgangspunten advies gevraagd aan een adviesgroep waarvan de HVA deel uitmaakte. Hier werd unaniem geadviseerd het cultuurhistorische uitgangspunt de grens van de oude Vestingstad te markeren met water overgenomen. Daarnaast adviseerde de groep de gebouwen langs het kanaal lager te maken om de zichtlijnen van vanaf het kanaal naar de oude stad en het Schermereiland meer open te houden. Tenslotte was de adviesgroep unaniem van mening dat de oever van het Jaagpad een groen talud moet zijn en niet als een stenen kade vormgegeven zou moeten worden. Namens de werkgroep Welstand, Henk de Visser 56 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 30