moderne idee was afkomstig uit Denemarken, waar Karen Petersen, een kennis van één van de oprichters van de vereniging, reeds een dergelijk woongebouw had gerealiseerd. De prijsvraag voor het gebouw werd gewonnen door de architecten J. Duiker (1890 - 1935) en B. Bijvoet (1889 - na 1970), die hiermee hun eerste opdracht in de wacht sleepten en zich als zelfstandig architecten vestigden in Den Haag. Het in 1920 in gebruik genomen gebouw telde 34 één- en tweekamerwoningen bestemd voor bejaarden uit de lagere sociale klassen, leder kreeg een eigen woonruimte gelegen aan een van de brede gangen. Tegen de binnenmuur hiervan waren schouwen aangebracht waar de bewoners zelf konden koken. Per drie bewoners had men de beschikking over één toilet en verder waren er enkele gemeenschappelijke badkamers en tuinen. Modern voor die tijd waren de spouwmuren en betonvloeren die door de N.V. Enkhuizer Betonijzerbouw voorheen A. Last Zonen werden vervaardigd. Van Alckmaer gaat ook de restauratie Appelsteeg 4-6 aanpakken, waaronder het Huis met de Kogel, waarvan de oudste delen nog van vóór 1560 zijn. Wij waarderen dat er een uitgebreid bouwhistorisch onderzoek is gedaan. Het Huis met Kogel krijgt een museale functie en de andere delen van het complex worden op de etages geschikt gemaakt voor bewoning en op de begane grond komt een winkelruimte. Het is jammer dat de pui en gevel van nr. 4 verandert, maar de indeling op de begane grond kan waarschijnlijk niet anders opgelost worden. Het plan wordt in nauw overleg met Monumentenzorg opgezet. De pui en gevel van Schoutenstraat 34 zijn fraai gerestaureerd. De Jugendstil pui is gelijk aan de situatie in het Alkmaars gevelboek (ca 1968). De plint en de consoles zijn van hardsteen. Helaas is de Monumenten- en Welstandscommissie na een aanvankelijk negatief advies akkoord gegaan met het afvoeren van de (verbrande) boerderij Kanaaldijk 264 van de gemeentelijke monumentenlijst. Hierdoor is sloop mogelijk en er zal een nieuw zorgcentrum gebouwd worden. De Historische Vereniging Alkmaar had al eerder bezwaar aangetekend. Helaas is na jarenlang gedraal besloten tot afbraak, hoewel er een haalbaar plan voor herbouw lag. Dat is wat ons betreft ten onrechte afgewezen omdat er stedenbouwkundige bezwaren waren tegen het bijbouwen van volumes op het erf van de boerderij, wat nodig was om de herbouw te kunnen financieren. Na de versterking van de historische lintbebouwing door met name de Stichting Johannes Bos is de beslissing de boerderij niet opnieuw op te bouwen voor het fraaie dorpslint van Koedijk helaas een zwarte dag. Er komt nu een eigentijds gebouw voor een zorginstelling. Weliswaar is het op zich goed ontworpen gebouw door kleurstelling, gebruikte materialen en afmetingen nu beter passend in de omgeving ten opzichte van het ontwerp dat de bijnaam 'de Hulk' kreeg, maar het blijft een gemiste kans. Wij zijn verheugd over het initiatief van de gemeente om de Prinsenzaal in het Stadhuis in oude luister te herstellen. Dit was tot 1875 de ontvangstzaal van het stadhuis en kende een rijk interieur. De zaal krijgt een nieuwe lambrisering en ook plafond en indeling worden hersteld. Wij kregen ook het definitieve restauratieplan voor de tribune op het Sportpark (oorspr. architect J. Wils) ter advisering voorgelegd. Het is een omvangrijke renovatie, waarbij de zichtgevel met glas wordt dichtgezet. Het is de vraag of de monumentale waarden niet te veel worden aangetast, maar een monument moet ook een functie hebben. Wij vertrouwen erop dat het plan in goed overleg met Monumentenzorg tot stand is gekomen en zij betrokken zijn bij de uitvoering. De Schoutenstraat 34 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 29