De geschiedenis van het Grafisch Atelier Magda van Amsterdam-Coelingh Het Grafisch Atelier is een niet meer weg te denken Aikmaars instituut, waar kunstenaars zich kunnen specialiseren en elkaar kunnen helpen. In Alkmaar is in de afgelopen decennia een grafische cultuur ontstaan! Kenmerkend voor de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw was de roep om democratisering van de maatschappij. Kunstenaars wilden oude patronen doorbreken en dit ging gepaard met aanvallen op de gevestigde orde. Ook zij wilden profiteren van de toenemende welvaart. 'De Alkmaarse torens'van Helma Kuijper uit de serie Alkmaar Overmorgen Door inspanningen van kunstenaars verenigingen/vakbonden en kunstlief hebbers werd in 1956 de Beeldende Kunstenaarsregeling (B.K.R.) ingesteld. Rijk en gemeenten kochten via advies commissies werk aan van kunstenaars. Eindjaren zestig stagneerde de conjunc tuur en kunst dreigde sluitpost van de begroting te worden. Hiertegen ontstond verzet door kunstenaars en enkele politieke partijen. De acties begonnen i MARGA KLOMPÉ BEELDJES Een aantal Alkmaarse kunstenaars was in de jaren zestig actief betrokken bij de Bond voor Beeldende Kunstenaars (BBK) te Amsterdam en deed mee aan de bezetting van de Nachtwachtzaal van het Rijks museum. Zij wilden zo aandacht vragen voor de positie van kunstenaars. Indertijd werden in Alkmaar ter ondersteuning van de acties kleine beeldjes gemaakt van minister Marga Klompé, die verkocht werden in de galerie/winkel van Willem Hopman in de Hekelstraat. Bij een BBK-manifestatie in het oude veilinggebouw zong men een Frans strijd lied gemaakt door kunstenaar Ruurd Logo van het Grafisch Atelier Alkmaar, ontwerp vanjos van Amsterdam De Alkmaarse vlag, uit de serie Vlag m Beeld, Bob van der Born Oud Alkmaar 2009 43

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 17