gemaakt. Kort daarna kreeg hij de opdracht een beeld te maken van de voormalige stadsdokter van Enkhuizen, Bernardus Paludanus, een illuster man met een grote belangstelling voor uitheemse rariteiten, meegebracht door de VOC-schepen. Het werd een statig beeld voor een geleerd man. ADRIAAN ANTHONISZ. Historisch gezien zeker zo belangrijk is het beeld van 'Mr. Adriaan Anthonisz. 1541-1620 Alkmaarse landmeter en vestingbouwer' zoals de tekst op de sokkel ons leert. Pas in 15197 kreeg deze zeer beroemde Alkmaarder, die toch in zijn geboortestad de vestingwerken had ontworpen waarmee het Spaans beleg van 1573 werd doorstaan, en die ook voor andere steden verdedigingswerken ontwierp, een eigen beeld. John Bier kreeg de opdracht het te maken. Aanvankelijk zou het beeld geplaatst worden op het pleintje bij de Noorderarcade, maar toen bleek dat er nog veel meer moest komen op dat plein is het verschoven richting Kanaal. Jammer dat ook die plek uiteindelijk toch wel wat is volgebouwd, misschien bent u er wel vaak langsgelopen zonder het beeld te zien! In het tijdschrift van landmeters werd een enorm compliment gemaakt voor de juistheid van de historische meetinstru menten die de figuur in zijn handen heeft. In de rechterhand heeft Adriaan Anthonisz. namelijk een mectketting met schakels van vaste lengte en in de linker hand houdt hij een stok vast met een meetkruis met vier vaste richtvizieren op een plankje waarmee (alleen] loodlijnen konden worden uitgezet. Terecht heeft de Alkmaarse landmeter nog niet de pas later K ADRIAAN ANTk'' 1541-IÖ2H u" \*YVR$C lANtMt Het beeld van Adriaan Anthonisz. bij de Noorderarcade in zwang geraakte 'Hollandse Cirkel' toebedeeld gekregen, een toen net ont wikkeld nieuw meetinstrument. John wimpelt het compliment af; deze instru menten zaten gewoon al in de opdracht, dus dat compliment moet worden doorgestuurd naar de opdrachtgevers. Blijft over de prachtige vormgeving met de opwaaiende mantel, die zeker op die wat winderige plek langs het Kanaal goed tot zijn recht komt, net als de blik die gericht is op de verte, op de Friesebrug, naar de plek waar uiteindelijk het hardst gevochten is bij het beleg van Alkmaar. EN VICTOR1ENTJE Nu we het toch over het beleg hebben... Het officiële monument ter herinnering aan Alkmaars Ontzet in het Victoriepark, oftewel Victorientje, heeft ook veel aan

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 15