-T- €-V "P\ 'Ju ::Ar' niet voor de classis om zich hiervoor te verantwoorden. Ook moeder Machtelt had een duit in het zakje gedaan door een pamflet uit te geven, dat door de classis als "een fameus leugenachtig libel ende attestatie tot nadeel deses classis" werd aangemerkt. En grootmoeder Hillegont Jans wordt kwalijk genomen dat zij aan enige aanzienlijke personen in Alkmaar het 'schandelijk libel' van haar dochter heeft overhandigd. Op 26 april 1650 wordt Grasmeer door de classis van Alkmaar definitief van zijn functie ontheven en ook wordt hem het prediken elders in het land en in Nieuw-Nederland verboden, totdat hij de classis "een behoorlicke ende schuldige satisfactie sal hebben gedaan". Tegelijkertijd wordt ook Johannes Megapolensis Sr. ter verantwoording geroepen. Hij had ondanks een verbod Grasmeer laten prediken in Sint Pancras en hij had zijn vrouw niet tegengehouden bij de verspreiding van het 'schandelijk libel' van zijn stiefdochter. De dominee zegt niet geweten te hebben dat hem dit zo kwalijk genomen zou worden en biedt zijn excuses aan. Hij wordt vermaand in de toekomst voorzichtiger te zijn. TOCH IN DE NIEUWE WERELD GEBLEVEN! Tussen al deze beslommeringen door had Grasmeer er samen met zijn moeder bij de classis van Amsterdam op aangedrongen zijn stiefvader Megapolensis Jr. te ontslaan. En hoewel zij nog steeds geen opvolger voor Rensselaerswijck hadden kunnen vinden, verleenden zij hem op 29 maart 11549,een halfjaar te laat dus, dat ontslag. Zo kwam Megapolensis begin augustus 1649 in Nieuw-Amsterdam aan om met het eerste het beste schip naar het vaderland terug te keren. Stuyvesant en de raden van Nieuw- Nederland belegden hierop een spoedeisende vergadering, waarin besloten werd om te trachten de eerwaardige ds. Megapolensis te behouden. Met o.a. het argument, dat er in Nieuw-Nederland toch tenminste één predikant aanwezig diende te zijn om de Heilige Doop te kunnen bedienen, liet Megapolensis zich overreden. Zijn familie is toen ook naar Nieuw-Nederland teruggekeerd. Zijn vrouw had 600 gulden als traktement voor de eerste zes maanden meegekregen Met haar kwam ook zijn stiefzoon Grasmeer mee, die zijn stiefvader als Gezicht op de kerk van St. Pancras, gezien vanuit het oosten. Anoniem, ca. 1650. Collectie Regionaal Archief ■|3 AivPA-OzJ cm) 36 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 10