Oud Alkmaar Inhoudsopgave Van de voorzitter Jaargang 33, nummer 1 - 2009 1 Marlies ten Berge en Harry de Raad Tulpenmanie In Alkmaar 11 Jan Hoedjes De oorlogsfoto's van Hans Godijn 15 Jos Mak en Leo den Engelse 't Roode Hert, molen op de driesprong 23 Annelies Veronica Janssen Achter de gevel. Bonbondoos van buiten, maar modern van binnen 25 Alkmaar varia 26 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop bij Jan Nachbar, tel 072-5613332. Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Harry de Raad. Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Oudegracht 245, 1811 CG Alkmaar. Druk Ter Burg Offset, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. OMSLAG Voor: Anonieme tekening anno 1656 van een Gouda, een Beste Anvers en een Viceroy. Los blad ingevoegd in een tulpenboek uit 1630. Collectie Nederlandsch Economisch-Historisch Archief Achter: Molen het Rode Hert aan de Frieseweg met woning. Tekening K. de Heer, 1950. Collectie Regionaal Archief De huidige binnenstad van Alkmaar is een staalkaart van bebouwing uit voorgaande perioden. Oude gevels staan geduldig naast minder oude en hedendaagse panden. De geschiedenis van de bouwkunst bestaat niet alleen uit hoogtepunten, ook mindere broeders hebben hun verhaal. Zo is het eveneens gesteld met de bruggen in onze stad. Eén brug in het bijzonder getuigt van wat in de jaren '50 en '60 van de vorige eeuw als een schrikbeeld boven de historische binnenstad van Alkmaar heeft gehangen, de Nieuwlanderbrug. Wieger Bruin had het onzalige idee de gehele stad te doorkruisen met brede autowegen en de brede Nieuwlanderbrug over de Oudegracht vormde een eerste aanzet tot dit monsterplan. Nu er waarschijnlijk een nieuwe ophaalbrug op deze plaats komt zal de 'Wiegerbrug' moeten wijken. De Historische Vereniging was niet voor het verwijderen van deze brug, ter illustratie van het standpunt 'dit mag nooit meer gebeuren'. Dit hebben wij toen ook aan het college per brief kenbaar gemaakt. Voort schrijdend inzicht van het bestuur, als de brug dan toch weg moet, doet ons pleiten voor een alternatief gedenkteken. Geen opzichtig monument, maar een hardstenen plaat in de kade van de Oudegracht met een tekst die verwijst naar de geschiedenis van de brug. De Oudegracht zal in plaats van de 'Wiegerbrug' verrijkt worden met een 'nieuwe Oud-Hollandse ophaalbrug', geheel passend bij de overige nieuwe ophaalbruggen over de gracht. Graag nodig ik u van harte uit voor de brug die het bestuur naar de leden wil slaan, onze Jaarvergadering op woensdagavond 22 april om 20.00 uur in het Sociëteitsgebouw aan het Varnebroek. Namens het bestuur wens ik u veel leesplezier. Harold D. E. Bos

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 2