het eerste plan wezen wij erop dat (smalle) gemetselde penanten tot op straatniveau gewenst zijn. Ook pleiten wij ervoor het metselwerk boven het venster op de tweede etage met elkaar te verbinden. Iets verder op de Laat kwam de bouwaanvraag ter sprake voor de pui van de helaas verdwenen banket bakkerij De Winter (Laat 131). Het naast gelegen Sissy Boy heeft dit pand verworven en de aanvrager wil één beeld creëren met de pui van het moderne pand ernaast. Het samenvoegen van panden wordt in het beeld kwaliteitsplan Binnenstad in beginsel uitgesloten, althans wat betreft de uiterlijke beeldkwaliteit van de panden. Wij adviseerden dan ook het huidige gevelbeeld te handhaven. De oude puibalk met de bovenlichten, rudiment uit de tijd dat hier een loodgieter gevestigd was, blijft in het tweede plan gehandhaafd. Het terug- metselen van de penanten is ook uitstekend. En de nieuwe pui is ook passender dan in het eerste voorstel. De plannen voor de Schelphoek stonden ook weer op de agenda. Dit keer ging het om de parkeergarage. Wat betreft vormgeving zijn er geen opmerkingen. De stedenbouwkundige situering vinden wij teleurstellend maar gegeven het bestemmingsplan Schelphoek Zuid te verklaren. Het is jammer dat er geen heldere stratenloop ontstaat. Wij hadden liever gezien dat de ingang een onderdeel zou zijn van een stedelijke gevelwand. Wij hebben tijdens het planproces meermalen betoogd dat het wegprofiel van de Korte Vondelstraat voor een binnenstad veel te te breed is en dat er ook historisch gezien plaats zou zijn voor een gevelwand naast de Zoutketen. Door milieumaatregelen is echter de gevel wand verder teruggeplaatst dan de oude rooilijn, waar door het huidige beeld is ontstaan. Wellicht verdient het aanbeveling met de eigenaar van de Zoutketen, Woning bouwvereniging 'Van Alckmaer', een gesprek te voeren of de mogelijkheid bestaat de voorgenomen toekomstige uitbreiding van het Zoutketencomplex te combineren met de ingang van de parkeergarage. Voor de eerder gepresenteerde nieuwbouw aan de Turfmarkt is er redelijke interesse. Het is alleen teleur stellend dat de hoogte met 10 ten opzichte van de oorspronkelijke hoogte (22 meter) is gestegen door dakopbouwen. Het verlenen van een vrijstelling voor dakopbouwen is niet in de geest van de afspraken na de vele bezwaren tegen deze voor de binnenstad ongebruikelijke bouwhoogte. Iets verderop aan de Voormeer worden naast de bestaande historische gevelwand twee nieuwe panden gebouwd. Deze hadden naar de mening van de werk groep welstand juist hoger kunnen zijn gelet op de fors hogere nieuwbouw ernaast. Gelet op de speciale welstandscriteria voor deze gevelwand hadden wij meer kwaliteit verwacht. De goothoogte moet in ieder geval verschillen (voorwaarde uit welstandscriteria). Panden Oud Alkmaar 2009 27

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 29