Alkmaar varia Studiemiddag 'Geloven in de Stad' Kaeskoppenstad Uitgave manuscript Gijsbert Boomkamp kerkgeschiedenis en Jos Leenders over religieuze tegenstellingen in Hoorn, zich uitend binnen kiesvereniging 'Burgerplicht'. Het programma duurt van 13.00 uur tot 17.30 uur. Voorafgaand aan de studiemiddag verzorgt Anne-Marie Feld van 11.00 uur tot 12.00 uur een rondleiding door het Stedelijk Museum, waarna er een lunch kan worden genoten. De studiemiddag is voor iedereen gratis toegankelijk. Wel dient men zich voor de lunch aan te melden bij het Regionaal Archief. Zie voor verdere inlichtingen: www.archiefalkmaar.nl. Op woensdag 13 mei 2009 organiseert het Regionaal Archief in samenwerking met de landelijke Werkgroep Stedengeschiedenis en de gemeente Alkmaar in de Eriks-zaal van theater De Vest een studiemiddag onder de titel 'Geloven in de Stad'. Liesbeth Geudeke zal spreken over de religieuze verhoudingen in Edam, Monnickendam en Purmerend, Jurjen Vis over de Alkmaarse In het weekeinde van 27 en 28 juni wordt voor de tweede maal de oude binnenstad van Alkmaar omgetoverd tot Kaes koppenstad, ofwel Alkmaar rond 1600. In lompen gehulde bedelaars die om een dukaat smeken, stro op straat, de schutterij die een oogje in het zeil houdt en pas op voor de kaasdragers die in het stadse gewoel in een drafje hun berries - zwaar beladen met glanzende kazen - naar de Waag brengen...Dit jaar vast nog beter dan vorig jaar, dus gaat u een kijkje nemen of meldt u aan als figurant. De opbrengst is voor het goede doel. De achttiende-eeuwse Alkmaarse geschiedschrijver Gijsbert Boomkamp heeft een aantal ongepubliceerde manuscripten nagelaten. Een ervan, De stadt Alkmaer met haare dorpen, bevat naast een korte beschrijving van Alkmaar portretten van een groot aantal plaatsen in Noord-Kennemerland, de Kop van Noord-Holland en westelijk West-Friesland. De beschrijvingen zijn in 1740 vervaardigd. Boomkamp vulde de teksten aan met tekeningen van dorpsgezichten, dorpskerken en andere monumenten. Het manuscript is onvoltooid gebleven, maar wordt nog steeds veelvuldig geraadpleegd, omdat het vaak de enige bron is die ons iets kan vertellen over kerken en andere monumenten die inmiddels al weer lang geleden zijn afgebroken. Een werkgroep van het Regionaal Archief heeft de tekst getranscribeerd en hertaald in modern Nederlands. Alle illustraties uit het oorspronkelijke manuscript zijn overgenomen, aangevuld met een aantal andere tekeningen van Boomkamp en hedendaagse foto's. Het boekje wordt uitgegeven door de Stichting Uitgeverij Noord-Holland en zal in het najaar verschijnen. Oud Alkmaar 2009 25

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 27