Wij betreden het huis aan de andere kant waar een royale aanbouw dient als woonkamer van de familie Kok. REGELS ZIJN REGELS Het contrast met de buitenkant is groot. Dit komt niet alleen door de ruime opzet van de woonkamer, de gebruikte materialen als zandkleurig marmer en wanden in die kleur, de moderne meubels die een koele zakelijkheid verraden, maar ook door de uitstraling van de ramen van de nieuwe aanbouw. Martin Kok ziet onze verbazing en zegt meteen: "Wij wilden graag de boog ramen van het monumentale hoofdgebouw in de aanbouw voortzetten, maar de wel standscommissie heeft dit afgewezen. Zij vonden dat er een duidelijke scheidslijn tussen het oorspronkelijke gebouw en de aanbouw te zien moest blijven. Voor ons jammer, maar als je eenmaal aan een monument begint, moet je je aan de regels houden. Zo is het tweede puntdak, dat er eerst wel op zat, ook verdwenen. Wij mochten alleen een plat dak op de uitbouw maken." Toen Martin en Linda het huis kochten van een aannemer hadden ze het van binnen nog niet gezien. Linda lacht nog als ze zegt: "Alles wat ik zag was een berg troep. Maar Martin zit zeifin de bouw, dus die had er wel kijk op. Al met al heeft de verbouwing een halfjaar geduurd." Linda vertelt dat ze het erg leuk vindt om in het Rooie Dorp te wonen. "Mijn groot vader had hier een groentewinkel, dus ik ken het wel een beetje van vroeger." KOFFIE EN TEKENINGEN Ondertussen geeft ze ons een ruime kop cappuccino uit het ingebouwde koffie apparaat van het in de woonkamer geïntegreerde kookeiland. Na de koffie maken we een rondgang door het huis. De begane grond is helemaal van marmer voorzien. De badkamer (oei, wat een luxe bad met extra douchekoppen en lichtjes en zelfs muziek) en toilet zijn extra groot uitgevoerd en de wanden zijn eveneens van marmer. De trap naar boven leidt naar een knusse slaapkamer die gelegen is onder de zichtbare halve bogen van de oude dakspanten. Volgens de bewoners was er geen teken of inscriptie op te bekennen die zou duiden op de datum en herkomst van het hout. Een dakraam biedt uitzicht op de woningen die richting het Noord-Hollands kanaal staan. Beneden is nog een strijkkamer en een logeerkamer en een diepe voorraadkast. Kortom een moderne poortwachterwoning waarin een hedendaagse poortwachter zich zo thuis zou kunnen voelen. Martin en Linda in ieder geval wel. Zij voelen zich al aardig ingeburgerd bij de rooie dorpers en horen graag hun verhalen aan over hoe het vroeger was. Zoals het verhaal dat er een tunnel onder hun huis richting het kanaal zou hebben gelopen. Wie meer verhalen kent, melde zich aan de poort! 24 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 26