ier :i Piet bouwen lektrische weinig out was e met een middels ruikt om LStenen molen ndergaan. naar e baas te den van ;teem ring van nolen, 1 in staat ar was, teid vaak enigszins iut paste teem toe: e pen in :rbeterde molen lehorende -rige edraaid selmotor Imotor \rie ied uit te 1 van de lardoor tste molens van het land. Maar soms liet de wind het afweten. Arie Berkhout in 1964: "Als er een 'chocolade-windje' waait (uit de richting van de Ringersfabriek) moet ik mijn toevlucht nemen tot motorkracht". Maar hij deed dat niet graag: "ik doe het ook niet voor mijn eventuele opvolger, maar voor het publiek. Er zijn praktisch geen korenmolens meer, die op de wind draaien". Dat geldt ook voor Alkmaar: van de twee overgebleven windkorenmolens, de Molen van Piet en 't Roode Hert, is de laatste de enige die nog maalt. DE STAD EN DE WIND Malen op de wind valt niet mee aan de rand van een zich uitbreidende stad. Al in 1949 klaagde Arie Berkhout dat zuidwesten wind de slechtste was: "De wind moet dan over Alkmaar komen. Door de huizen en kerken wordt hij geregeld van richting veranderd met het gevolg dat hij allerlei rare capriolen maakt en heel ongelijk is als hij de stad gepasseerd is". De Grote Kerk, de fabriek van Ringers en het nieuwe landbouwhuis ontnam de molen al wind, maar de komst van hoogbouw in de Oudorpolder ten zuidoosten van de molen in 1968 deed Arie Berkhout in de pen klimmen. Hij maakte bezwaar tegen de bouwplannen bij (toen nog) de gemeente Oudorp (die op 1 oktober 1972 werd opgeheven), maar maakte geen kans. De dienst Monumentenzorg zei dat een afstand van 200 meter bij hoogbouw verantwoord was en de flats zouden op een afstand van 223 meter komen te staan. Alleen bij zuidoostelijke wind (volgens zeggen 10 van de 360 dagen) zou een gedeelte van de wind worden onderschept. In 1968 kwam de geplande hoogbouw in de Oudorperpolder er. De flats hebben een hoogte van 26 meter; de molen een hoogte van 23 meter. Daarna kwamen de plannen voor de Noorder Arcade.... EN DAN DE TOEKOMST.. De molen ging eind 1980 over in eigendom van Timmerman B.V. met als belangrijkste koopvoorwaarde dat 't Roode Hert blijvend zou worden gebruikt als korenmolen. Deze bepaling blijft bij volgende over names van kracht. Inmiddels exploiteert de Raphaëlstichting, een instelling voor verstandelijk gehandicapten, de molen. Deze stichting runt onder de naam Fer- mento in Alkmaar ook een lunchroom aan de Laat en een bakkerij aan de Lindenlaan; bij elkaar werken er 29 mensen met een verstandelijke beperking. Op dit moment wordt de molen nog intensief gebruikt onder leiding van molenaar John van Ham. Er wordt hoofdzakelijk tarwe vermalen tot volkoren tarwemeel. Naast tarwe worden allerlei andere graansoorten vermalen, zoals rogge, maïs, haver, gerst, Luchtfoto van de omgeving van ie Friesewe,g en de Oudorperpolder. Op de voorgrond het Noordhollands Kanaal met links onder de Friesebny met daarboven de Friesewe^ die bij de molen het Rooie Hert een splitsing hee/t met de Munnikenwe^j. Aviodrome Lucht- Jotografie, Lelystad (K.L.M.) ca. 1965 Oud Alkmaar 2009 21

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 23