:k Molens Roode ong op in Lidere ironder de 14 uit de beide >de Hert le blijk- e plaats :ns een als het :d komt was er in tan de Rode de t de raat. In .ode Hert, lernasche iositeit Oudorp nog een molen jijl die schoten - ring- in slechts 1 10udorp 1 worden lolen die ƒ4000,- :kerd De Frieseweg ca. 1500. Rechts molen Het Roode Hert en op de achtergrond eender molens van de Zeswielen. Collectie Regionaal Archief voor 7000,-. Dat bleek veel te laag te zijn want voor herbouw moest veel meer geld op tafel komen. Toch besloot molenaar Piet Berkhout door te gaan. De pelmolen De Witte Klok uit de Zaan, gebouwd rond 1748, werd verhuisd voor de schappelijke prijs van 1000,- en door de molenmakers Gebroeders Poland uit Heerhugowaard in delen naar de Frieseweg overgebracht. Tijdens de herbouw werd ook nog besloten de onderbouw van de molen enkele meters hoger te plaatsen (in plaats van 3 nu 7 meters] om zo een betere windvang te krijgen. In 1925 stond er dus weer een molen op de oude plek. Het is de molen die we nu kennen, een achtkantige bovenkruier met stelling, die in gebruik werd genomen als korenmolen. DE FAMILIE BERKHOUT Grootvader Arie was een molenaar, vader Piet heeft 't Roode Hert in 1902 gekocht en toen hij op 2 december 1941 overleed volgde zijn zoon Arie hem als molenaar op. Arie vertelde in een interview over de eerste jaren van zijn vader aan de Frieseweg. Toen in 1902 de molen, toen nog een pel molen voor het pellen van gerst, werd gekocht, had vader Piet slechts een bedrijfs kapitaal van 35,- en nog geen klanten. "De eerste klant bestelde vijf zakken rogge, voor zeven gulden per stuk. Toen mijn vader dus die rogge had ingekocht en gemalen had was het wel zaak dat hij gelijk uitbetaald werd, want hij had letter lijk geen cent op zak. Maar het bedrijf liep goed, want zo'n twee jaar later was het bedrijfje uitgebreid met een knecht en een paard en wagen. Er werd gemalen voor particuliere klanten, die vooral uit het noorden, zo rond Langedijk, kwamen. Op den duur was dat niet vol te houden. Voor één klant wasje soms een dag in de weer met ophalen, malen en terugbezorgen, dus V Oud Alkmaar 2009 19

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 21