Gezicht vanuit de Herenitraat op de Friese barrière en de molen Het Rode Hert. Tekening van C.W. Bruinvis, 1845. Collectie Regionaal Archie/ handelswaar of speculatieobject, maar vooral Coster heeft er veel op verloren. In 1815 werd de molen met woonhuis en schuren voor f 675,- aan pelmolenaar Pieter Koorn verkocht. Die moet de molen kort daarna hebben omgebouwd tot pelmolen, want begin 1816 komen we hem al als zodanig tegen.10 De pas verbouwde molen brandde in 1817 geheel af en werd vervangen door de in Zaandam-Oost afgebroken pelmolen De Dordtse Maagd. Deze werd in Oudorp als pelmolen voor gerst herbouwd en kreeg toen de op die plaats vertrouwde naam 't Roode Hert. Vanaf 1852 waren enkele opvolgende eigenaren behalve molenaar ook graan handelaar. Dat was mogelijk geworden door het afschaffen van allerlei beperkende regels rond het midden van de eeuw. De molen werd in ïpor verbouwd tot korenmolen, waarschijnlijk omdat hij als pelmolen de concurrentie tegen de stoompellerijen in de Zaanstreek niet meer aan kon. 'T ROODE HERT Volgens het provinciale molenboek Molens in Noord-Holland duikt de naam 't Roode Hert voor de molen op de driesprong op in 1817. Wij vonden echter diverse oudere vermeldingen van deze naam waaronder een uit 1706.11 Opmerkelijk is dat de 'nieuwe' molens die in 1817 en 1924 uit de Zaanstreek werden overgebracht beide hun naam verloren en weer 't Roode Hert werden genoemd. De naam hoorde blijk baar niet bij de molen, maar bij de plaats of de eigenaar. Het Hert is overigens een veel voorkomende benaming, net als het Zwijn ofhet Hart, en in Nederland komt de toevoeging 'rood' veel voor. Zo was er in Alkmaar in de zeventiende eeuw aan de Lindegracht 17 een brouwerij Het Rode Hert, was er een café Het Hert in de Schapensteeg en een apotheek met de naam Het Roe Hart in de Langestraat. In Assendelft stond ook een molen Rode Hert, een oliemolen uit 1641 aan de Nauernasche Vaart. Aardig is dat in 1958 als curiositeit werd vermeld dat 't Rode Hert te Oudorp bij Alkmaar als enige in ons land nog een geschilderd naambord had.12 HET NOODLOT SLAAT WEER TOE Op 15 september 1924 brandde de molen tot de grond toe af als gevolg van vuurwerk. Een afzwaaiende vuurpijl die baldadige jongens uit de buurt afschoten - als voorproefje op de 8 oktoberviering - besliste het lot van 't Roode Hert in slechts luttele uren. De molen stond al in lichterlaaie toen de brandweer van Oudorp arriveerde. Hulp kon niet geboden worden omdat er vrijwel geen water in de dichtstbijzijnde sloot stond. De molen die Piet Berkhout op 1 april 1902 voor/4000,- had gekocht was in die jaren verzekerd 18 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 20