De Friese weg en omgeving tijdens het Beleg. Uitsnede van een kaart, rond 1640 uigegeven door de Alkmaarse boekverkoperjan Volckersz. Collectie Regionaal Archief Detail van De bele^eripg van Alkmaar door de Spanjaarden, De kort na het beleg herbouwde molen is waarschijnlijk in 1576 omgewaaid. Toen woeien namelijk alle Alkmaarse molens op één na om in een hevige storm.4 DE DRIESPRONG Pas in 1610 hebben we weer nieuws over een molen bij de driesprong. De Alkmaarse vroedschap gaf op 2 mei van dat jaar aan Laurens Pietersz. Olyslager (hij was inder daad olieslager van beroep) toestemming voor het oprichten van een "wintolymolen buiten de Vriessche poort, op een weytgen leggende aen de steenplaets, inde bocht, mits dat hij d'zelve zoo verre van de wech zal setten als burgermeesteren naer geno- mene inspectie sullen goetvinden".5 Deze plek aan de driesprong werd steenplaats genoemd omdat hier in de zestiende eeuw een steenoven stond. Bij de grafelijke Rekenkamer, waar de jaarlijkse betalingen voor het windrecht werden bijgehouden, staat de molen van Laurens Pietersz. herhaaldelijk vermeld als gezien vanuit het beleg niet overleefd hebben, hij werd noorden, door vermoedelijk door de Spanjaarden bij hun Pieter Adriaensz aftocht in brand gestoken. Al enkele dagen Cluyt, 1 j8o. Bij de daarna nam de vroedschap het besluit tot driesprong de herbouw van alle verwoeste molens; de gedeeltelijk ont- molenaars kregen een erf toegewezen en takelde standerd- steen voor de voeringen. Deze snelle reactie molen. Collectie is begrijpelijk, want brood en andere graan- Stedelijk Museum producten zoals pap en pannenkoeken Alkmaar vormden de hoofdmoot van de voeding. .-fn 16 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 18