't Roode Hert, molen op de driesprong Jos Mak en Leo den Engelse 1 Op de driesprong Frieseweg-Munnikenweg staat al vier eeuwen een molen. Korenmolen 't Roode Flert bepaalt het beeld van de Frieseweg. De vraag is: hoelang nog? Alkmaar is eeuwenlang een echte molen- stad geweest. In de omgeving van de stad werd de acht- of zeskante bovenkruier ontwikkeld, eerst als watermolen, vanaf het eind van de zestiende eeuw als de industriemolen bij uitstek. De water molens stonden in de talrijke polders rondom de stad. De koren- en industrie molens stonden dichter bij de stad: op de bolwerken, langs het Zeglis en bij de Frieseweg. Laatstgenoemde locatie was zeer geschikt voor molens: de Frieseweg vormde een belangrijke verbindingsweg en ook over water was de molen goed bereikbaar. Bovendien was er destijds geen windbelemmerende bebouwing in de omgeving. DE MOLEN EN HET BELEG VAN ALKMAAR In 1566 kregen Garbrant Cornelis en Jan Maertsz. toestemming om hun molen op het Nieuwland te verplaatsen naar de Hofweide, buiten de Friese poort, in de ban van Oudorp. Dit is waarschijnlijk dezelfde molen die we tegenkomen op een landmeterskaartje van Adriaen Anthonisz. uit 1570. Daarop zien we dat er langs de Rekerdijk, nu Frieseweg, een standerd molen stond. Deze molen was blijkens het kaartje toen in gebruik als meel- of korenmolen. Omdat de Rekerdijk vanouds de grens vormde tussen Alkmaar en Oudorp, moet deze molen wel de bewuste meel- molen zijn. De standerdmolen had zich na 1300 over heel Nederland verspreid; ze waren -vooral in het begin- licht gebouwd en liepen dus makkelijk stormschade op. Juist deze meelmolen langs de Frieseweg speelde een rol in de belegering van Alkmaar. Op afbeeldingen van het beleg van Alkmaar in t573 zien we duidelijk de molen bij de drieprong.2 De Spaanse legers bouwden een schans op het molen- erf en gebruikten de molen als bescherming en uitkijkpost. Ze plaatsten er twee veld stukken waarmee ook op de Alkmaarse muren geschoten is. Pas in de nacht van 8 oktober werd dit geschut weggehaald toen de Spanjaarden vanuit Oudorp naar Bergen vertrokken.3 De molen zal het Kaart van de Friese weg met meelmolen in 1570, zoals getekend door Adriaen Anthonisz, in een door hem vervaardigd kaart boek van de landerijen van het Mannengasthuis. Collectie Regionaal Archief Oud Alkmaar 2009 15

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 17