elkamers vanaf dit hijnlijker 1) gekiekt :e etage, ie boven- na hun n-Van :mber schijnlijk in In het alk, le 'P 1 huis- Iwaren. ïee- n andere ïksboven) se Hek, >k deze Dunt c van de c van de it. >oven- at is de dag dat dsel- neer. voedsel- huizen ndweer dienst ti ze op uller in de Schermer, vonden voedseldroppings plaats. De neergelaten pakketten werden door de marechaussee eveneens naar het centrale verzamelpunt vervoerd. De droppings, die met Duitse toestemming plaatsvonden, werden (ook op terreinen bij Amsterdam, Hilversum en Utrecht) de volgende dagen herhaald.2 Die dag heeft Hans Godijn de overkomende vliegtuigen gefilmd en de verrukking over dit signaal van de naderende bevrijding is van het gezicht van zijn vrouw Dolly en de broers Leo, Albert en Wim van de Leygraafaf te lezen. Maar de foto in het Archief is volgens mevrouw Godijn-Van Noord op een heel ander moment gemaakt: op 15 augustus 1944 - de dag is haar goed bijgebleven omdat het feest van Maria Hemelvaart werd gevierd - vlogen geallieerde bommen werpers over Alkmaar richting Duitsland. Op de foto zijn de vliegtuigen goed te zien en is de Zocherstraat te herkennen met het Karenhuis (uitstekend in het straatbeeld) en in de rechter onderhoek de ambachts school aan de Bergerweg. Op de achter grond rijst de schoorsteenpijp van wasserij Schoen in de Visserslaan op. DE BEVRIJDING De overige drie foto's, waarvan hier een is afgedrukt, zijn 8 mei 1945 gemaakt. Die dag trok om twee uur 's middags een gemengd Brits-Canadese divisie vanaf de Kennemerstraatweg Alkmaar binnen. De Britse RAF-commandant Burcham en kapitein Ropké van het Militair Gezag werden door burgemeester Van Kinschot op het stadhuis ontvangen. Van Kinschot was juist diezelfde ochtend teruggekeerd in Alkmaar.3 Hans Godijn fotografeerde de glorieuze intocht. Ter hoogte van Kennemerstraatweg 101-103, tegenover café-restaurant Koeken bier, maakte hij een aantal treffende platen. We zien de bevrijders genieten van de toe juichingen en van de uitgelaten Alkmaarse jongedames die delen in hun zegetocht. Dappere jongetjes zijn op de treeplanken gesprongen en maken op deze manier deel uit van de bevrijding van Nederland. Oud Alkmaar 2009 13

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 15