- rijtuig op de voorgrond ligt het textiel opgestapeld. Een vrouw, die haar bood schappen heeft gedaan, komt uit de slagerij van Schwarzer (tegenwoordig is in dit pand Multivlaai gevestigd) en duwt een kinderwagen voor zich uit. Duitse soldaten wachten tot ze naar binnen kunnen, kinderen kijken toe, net als de slager in de slagerij. De foto is gemaakt met een hoog camerastandpunt vrijwel recht tegenover de slagerij. Aan deze kant van de straat bevond zich op de hoek met de Zocherstraat Hotel-Café-Restaurant Royal van de familie Van de Leygraaf met op de eerste en tweede etage een boven 12 Oud Alkmaar 2009 woning. Op het dak boven de hotelkamers was een royaal terras. De foto kan vanaf dit terras genomen zijn, maar waarschijnlijker is (ook uit oogpunt van veiligheid) gekiekt vanuit een hotelkamer op de eerste etage, door het vensterruit heen. Hans en Dolly Godijn betrokken de boven woning met adres Zocherstraat 1 na hun huwelijk in juli 1544. Dolly Godijn-Van Noord meent dat de foto uit september 15144 stamt en dat de dekens waarschijnlijk naar Duitsland gestuurd werden in verband met de naderende winter. In het boek van Jan van Baar en Gerrit Valk, 'Alkmaar 15140-1945, kroniek van de bezettingsjaren' valt te lezen dat op 1 december 1944 Duitse militairen huis zoekingen verrichtten naar textielwaren. Er werden voornamelijk dekens mee genomen, maar ook vloerkleden en andere goederen.1 Op een andere foto uit 1944 (foto linksboven) is de barrière te zien bij het Tesselse Hek, hoek Molenbuurt/Kanaalkade. Ook deze foto is met een hoog camerastandpunt genomen vanaf de etage of het dak van de Victrix puddingfabriek op de hoek van de Kanaalkade en de Paternosterstraat. GEALLIEERDE VLIEGTUIGEN Zeker vanaf het dakterras van de boven woning hoek Scharloo/Zocherstraat is de foto die gedateerd is 2 mei 1945, de dag dat Amerikaanse vliegtuigen 1500 voedsel pakketten afwierpen in de Bergermeer. Honderden Alkmaarders sloegen de voedsel- dropping vanaf de daken van hun huizen gade. Leden van de Alkmaarse Brandweer en van de Centrale Crisis Controledienst voerden de pakketten af en sloegen ze op in pakhuizen van de firma Holsmuller aan de Voordam. Ook elders, zoals in de

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 14