FLORA. alle Beöjoeftie BLOEMMISTEN, Titelpa^inavan een anoniem pam flet tegen de tul penhandel, 1643. Collectie Regionaal Archief een echte Anvers Festus zou zijn, wat hij betwijfelde, eenzelfde percentage van de koopsom betalen als men in andere steden gewoon was te doen. De voogden stelden daarentegen dat Lourisz. nooit van plan was geweest de bol daadwerkelijk op te halen. Zij kregen ook met andere kopers onenig heid. De Amsterdamse tulpenhandelaar Cornelis van Breugel beweerde dat hij eind 1636 van de voogden de bol van een zogenaamde 'bruine purper' had gekocht, maar dat de tulp die er in 1637 uit bloeide volgens het oordeel van 'alle floristen' geen bruine purper, maar een 'valse' bloem was. Tr ooft-Brief, bic treuren ober 't {ïerben of 't oberïijöcn VAN nne^er ofTori/fe»;. TOT AMSTELRED A M. 5000} Cornelis Danckaertfz. 25oetft Cfiett tttbt l4m|t-ter!(O0}>»r/iu6e£flUKc-flrfltt/ Anno 1643, Hij eiste compensatie. Volgens de voogden hadden ze hem geen bol van een Bruine Purper verkocht, maar alleen een 'klein bruin purper bolletge' geleverd, waarvan Breugel had gezegd dat de kastelein hem die had verkocht. Van Breugel zal identiek zijn met de 'Breugel van Amsterdam' die in 1636 blijkens een notariële verklaring Wouter Winckel tijdens een bijeenkomst van floristen in de herberg de Oude Blinde Werelt had uitgescholden voor 'fielt', 'guyt' en 'schelm der schelmen'.15 Van een andere kwestie weten we door de verklaring die schoenmaker Gerrit Aeriaensz. Amsterdam liet opmaken van een bezoek in de zomer van 1637 door twee Haarlemse tulpenhandelaren aan de tuin van kastelein Winckel achter de Oude Schuttersdoelen. Ze beweerden toen gezien te hebben dat een bepaalde tulp, die in de veiling was verkocht als Boterman Schoon, bloeide als een gewone Boterman. Of er ook gerechtelijke procedures zijn opgestart in deze gevallen is bij ontbreken van archiefmateriaal niet na te gaan. Datzelfde geldt voor de ruzie tussen de Leidse brouwer Bruyn Dircxsz. den Dubbelden en de Alkmaarder Jan Jansz. Korver. Korver had op 5 februari 1637 (op de dag van de veiling) voor 2.100 gulden een pond 'Switsers' en een pond 'Gheele Kroonen' gekocht, maar deze nooit opgehaald en al evenmin betaald. Bruyn Dircxsz. stuurde in 16351 een notaris af op Korver die hem aanzegging moest doen om te betalen, ofwel bemiddeling te accepteren. Als hij er niet op in zou gaan, zou een gerechtelijke procedure volgen.15 DE GEVOLGEN Voor particulieren kon de tulpencrisis grote gevolgen hebben, maar meestal liep 8 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 10