Interieur van de voormalig wijn handel van Pels. Collectie Regionaal Archi ef Bruynzeel die keukens in de jaren dertig stijl levert met de hoogte die nu gewenst wordt. "Niet historisch, maar vaak wel in stijl met de omgeving. Zo zijn er natuurlijk meer oplossingen te bedenken waarvan gebruik gemaakt kan worden om een bepaalde stijl in huis te handhaven. Bij winkelpanden ligt de zaak toch vaak iets genuanceerder. Daar zit de historie een eigenaar wel eens in de weg. Enige maanden geleden hadden we nog een triest voorbeeld van een winkelinterieur dat in zijn specifieke functie lang bewaard was gebleven: wijnhandel Pels op de hoek van Ritsevoort en Oudegracht, een formeel beschermd object. Daarmee ging het mis. In een te laat stadium kwamen we erachter dat er illegaal werd gesloopt. We hebben nog proberen te redden wat er te redden viel, maar helaas is er veel verloren gegaan." ENTHOUSIASTELINGEN Veneman laat zich door dit incident niet uit het veld slaan. "De echte enthousiaste lingen gaan ervoor en daar moet de stad het van hebben. Er staan nog veel oude panden in Alkmaar inclusief specifieke interieurkenmerken. Dat is te danken aan eigenaren die zeggen: Dit past bij mij, hier investeer ik in. De historische stad is een zich steeds ontwikkelend gebied waarin oude panden worden aangepast en functioneel gemaakt zonder het karakter te verliezen. Dat maakt een historische stad niet tot een doodse fagade, maar houdt hem levendig, leefbaar en interessant." Het economische klimaat speelt bij het behoud van de gebouwde historische omgeving ook een niet te onderschatten rol. Veneman: "We hebben nu een tijd van grote bedrijvigheid gehad, veel mensen konden zich veel veroorloven. Dat betekent ook dat er veel verbouwd werd en ook dat er veel werd weggedaan. Maar dit is nog altijd beter dan een tijd waarin absolute armoede heerst. Dan gebeurt er niets en gaat het bestand alleen maar achteruit. Wie weet waar het in de komende tijd naar toe gaat? We hebben vierhonderd rijksmonumenten in de historische kern plus een aantal concentraties buiten de binnenstad. Daar gebeurt veel, ook met gebouwen die geen monument zijn. Dit alles heeft een zeer positief effect op de stad. Alkmaar heeft veel te danken aan de inzet van monumenteneigenaren die zich onderdeel voelen van het verhaal van de historie van de stad." 78 Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 24