Limenten- stad. rieurs ie tijd? lok n jassie f winkel binnen ouwing e het et onze ozendaal, iouw- og oude af mooie l. We neel zijn enaar op reken of aangevuld mensen weer in rengen. n den ke details', n dat er boud." pand dng zijn begonnen en dan zien dat er achter een boardplafond een prachtig gestuukt plafond schuilgaat. In negen van de tien gevallen wordt dit als een toevoeging van de waarde van de woning gezien. De eigenaren raken erdoor gecharmeerd en gaan verder om het pand weer in een bepaalde staat terug te brengen. Eigenlijk zou je kunnen zeggen dat boardplafonds en ook wandbetimmeringen die oudere details verbergen heel goed ter conservering hebben gediend. Daardoor zijn er heel mooie details bewaard gebleven die een periode hebben overleefd waarin die plafonds of betimmeringen uit de mode waren. Want laten we wel wezen, we leven nu in een tijd waarin dit soort historische details weer 'in' zijn. Waar in de jaren tachtig nog oude deuren uit de dertiger jaren werden weggehaald, is nu toch de trend om dit soort stijlelementen te bewaren als het pand aan renovatie toe is. Bij bijzondere hofjes in de stad is er nooit een discussie geweest of de regentenkamer bewaard moest blijven. Je zou kunnen zeggen dat een hofje waar de regentenkamer is verdwenen, een zielloos hofje is." Veneman zegt nog regelmatig in panden te komen die onderdelen herbergen uit de 17de en 18de eeuw. "Achter de voorgevel vind je dan een oudere kern die het pand extra interessant maakt. Dit zijn de voorbeelden die de bouwgeschiedenis van de gehele stad openleggen. We zijn altijd belangstellend om te weten wat er in zo'n pand schuilgaat." GEBUKT DE AFWAS DOEN "Een woonhuis, maar ook een winkelpand, moet wel aan de huidige eisen van functionaliteit voldoen. Die eisen Interieur met kassa van de voormalige wijnhandel van Pels op de hoek Koorstraat - Oudegracht. Collectie Regionaal Archief betreffen dan meestal een moderne badkamer en keuken. Vroeger, in de 17de en 18de eeuw, waren de mensen kleiner van stuk dus had dit gevolgen voor de hoogte van het aanrecht en de voorzieningen in de badkamer, als die er al was. Het verschil in werkbladhoogte van een keuken tussen nu en vroeger is ongeveer 15 centimeter. Bovendien is dat granito werkblad mooi, maar volgens de huidige maatstaven lastig te onderhouden door de scheurtjes die er in de loop van de tijd ingekomen zijn. Jij gaat toch ook niet met plezier half gebukt de afwas doen?", vraagt Veneman aan mij. Hij geeft een voorbeeld van de firma Oud Alkmaar 2008 77

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 23