Het/abriekspand aan de Paternosterstraat in 15157. h£t Victrix-wa^enpark staat klaar voor de Veilig Verkeer Actie een restaurant. Feestelijkheden en luxe die zo kort na de oorlog bijzonder gewaar deerd worden. Hoewel Hans Godijn een heel ander karakter dan zijn vader heeft, is ook hij erg gezien bij de medewerkers. Hij combineert een grote inzet en werklust met gevoel voor humor. Riek van Bommel noemt hij 'Ollie' (met dank aan Marten Toonder), Gerda de Wit heet bij hem 'Witkat' en Jopie Kraakman wordt aangesproken met 'Krakepit'. De dames kunnen die gemoede lijkheid wel waarderen, maar het valt niet in de smaak bij Ben Min, die juist formelere omgangsvormen verlangt. Hij verordonneert dat de dames op kantoor elkaar met juffrouw' aanspreken, maar zelf vinden ze dat onzin en noemen ze elkaar liever bij de voornaam. Wijnie van Bommel (de zus van Riek) komt in 1954 ook bij Victrix op kantoor werken. Al snel promoveert ze tot privé- secretaresse van directeur Ben Min, met wie ze veel op reis is in het land om leveranciers en afnemers te bezoeken. Ze blijft tot de overname van Victrix in 15171 bij het bedrijf werken. Van het jaarlijkse bedrijfsuitje voor het gehele personeel wordt in de jaren vijftig veel werk gemaakt. Soms voert de reis zelfs naar België of Duitsland. Van al die reizen en reisjes is veel fotomateriaal bewaard gebleven, omdat Hans Godijn een verwoed fotograaf en filmer is en veel vastlegt. DE VERTEGENWOORDIGERS Willem van der Leek treedt in 15154 °P 23-jarige leeftijd als vertegenwoordiger in dienst. Zijn salaris bedraagt aanvankelijk fl. 31,50 per week. Zelf woonachtig in Hoorn reist hij dagelijks per trein naar zijn rayon Amsterdam, waar hij in de fietsenstalling bij het Centraal Station een fiets heeft staan die uitgerust is met een aan de bagagedrager vastgelaste kist. In die kist bevindt zich zijn lederen monsterkoffer, waarmee hij zijn klanten voor de Victrixproducten interesseert. Dagelijks bezoekt hij circa 27 a 28 melk- en kruidenierswinkels. Zijn favorieten in het assortiment zijn de vanillesuiker en het cakepoeder. Na enige tijd mag Willem zijn bijzondere fiets verruilen voor een VW-transportbusje van de zaak en nog weer later rijden alle Victrix-vertegen woordigers in een VW Kever. Verschil moet er echter zijn en dus rijdt adjunct directeur Ben Min in een Pontiac. Willem is - met dank aan de inspirerende opleiding door Min - behoorlijk succesvol met de verkoop aan de winkeliers. Iedere vrijdag brengt Geert Mast de orders naar de grossiers, die voorraad houden voor hun klanten/detaillisten. De grote inkoopcombinatie Ons Belang heeft puddingfabriek Onrust en Hoorn uit Zaandam als puddingleverancicr, maar daar wil Willem in samenspraak met adjunct-directeur Min een einde aan maken. Ze proberen indruk op de directie 68 Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 14