Puddingfabriek Victrix Jan Hoedjes Tot de zeventiger jaren kookt moeder zelf pudding met melk en puddingpoeder. Victrix was natuurlijk niet het enige puddingmerk, maar het was een trots merk. Voormalige Victrix-medewerkers denken nog met plezier aan hun periode bij het 1 Alkmaarse bedrijf terug.1 B.G. Godijn startte de zaak in 1925 ia een pand aan de Koningsweg. Deze foto was "mooi voor ver grooting. Doel reclame" zoals op de achterzijde ver meld staat In 1925 richt Alkmaarder Ben Godijn, mijn opa, zijn puddingonderneming 'Victrix- firma B.G. Godijn Alkmaar' op. Hij woont op de Paardenmarkt nummer 6, maar de zaak is gevestigd op het adres Koningsweg 23. Overdag bezoekt dertigjarige Ben klanten en 's avonds maakt hij orders gereed. Medewerker van het eerste uur is de heer A. Heynis, die onmisbaar is als puddingmaker. Een goede puddingmaker heeft namelijk zijn eigen recepten! In een wasteil mengt hij de ingrediënten en schept vervolgens met een eetlepel de pakjes vol. Al snel heeft Puddingfabriek Victrix ruimtegebrek en wordt er ruimte gehuurd aan de Paardenmarkt. Midden dertiger jaren koopt Ben Godijn de voormalige chocoladefabriek van Ero en Rem op de hoek van de Handelskade (nu Kanaalkade) en de Paternosterstraat. Er werken dan zo'n vijfendertig mensen bij het bedrijf Naast het personeel op kantoor en de vertegenwoordigers zijn er medewerkers in het magazijn en de expeditie, maar het hart van het bedrijf is natuurlijk de productieafdeling. Het bedienen van de vulmachines en de verpakkingswerk zaamheden worden vooral door jonge vrouwen gedaan, de 'fabrieksmeisjes'. Eén zo'n fabrieksmeisje is Annie van Veen,2 die van fabrieksmedewerkster opgeklommen is tot koffiejuffrouw. De verdiensten zijn maar matig en dus blijft ze niet lang in dienst. In die jaren zijn bekende namen binnen het bedrijf Gerrit Duyneveld, chef van de expeditie en meestal 'Kees' genoemd, ter onderscheiding van Gerrit Kroonenberg die jarenlang de productie leidt. Een prominent figuur is vertegenwoor diger van het eerste uur M. Groenendijk, die de provincie Zuid-Holland voor de Victrix-producten verovert. Ook Gert Leering is werkzaam bij Victrix in deze jaren. Hij is bedrijfsleider en een 64 Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 10