eeuwse auteurs overigens wel op dat oude kronieken, zoals bijvoorbeeld de Rijmkroniek van Melis Stoke uit ca. 1300, de stad niet noemden. Stoke spreekt zelfs expliciet over het 'dorp' Vrone. Ook rept hij niet over de vernietiging van Vrone in 1303. Wel beschrijft Stoke uitgebreid de veldslag in 1297, toen de West-Friezen vernietigend Reconstructie- verslagen werden door het Hollandse leger tekening door op de Vronergeest, en het dorp Vrone in Simon Eikelenberg brand werd gestoken: "ende verbernen van het dorp Vrone, altehant dat dorp te Vronen al te male", opgenomen in zijn Maar dat was allemaal opzet, zo verklaarde boek Gedaante men dit zwijgen. Iedere herinnering aan en teffens den de stad moest immers in opdracht van de ondergang van Hollandse graaf worden uitgewist, het dorp Vroone (Alkmaar, 1714). HET EINDE VAN DE MYTHE Collectie Regionaal De Alkmaarse geschiedschrijver Simon Archie/ Eikelenberg (1663-1738) hield zich uitvoerig bezig met de middeleeuwse geschiedenis van Alkmaar en omgeving. Hij had een moderne kritische instelling en probeerde steeds zo goed mogelijk feit en verdichtsel van elkaar te scheiden. In 1714 verscheen van zijn hand het boek Gedaante en gesteldheid van West-Friesland en teffens den ondergang van het dorp Vroone. In de ondertitel ervan gaf Eikelenberg al aan dat hij weinig van de mythe heel zou laten: "aantoonende dat de gemeene vertelling van een belegering en verwoesting van een magtige stad, die Vroonen zoude geheeten hebben, niet anders is dan een verdigtzel". In 345 genummerde alinea's ontkrachtte Eikelenberg een voor een alle argumenten voor het bestaan van de stad Vrone. Daarbij hechtte hij terecht veel waarde aan de passage bij Melis Stoke waar Vrone een dorp wordt genoemd. Hij toonde aan dat het zegel van 'Vronlegeist' opgevat moest worden als het zegel van een gehele landstreek (het latere Geestmerambacht) en plaatste terecht grote vraagtekens bij de lezing 'a vro domini' op de torenklok van Valkkoog; volgens hem stond er gewoon 'anno domini'. Helaas was de tekst niet meer te controleren omdat het klokje in 1648 bij het luiden ter gelegenheid van de viering van de Vrede van Münster stuk was gebeierd. Het kruis bij het kerkhof was in 17x4 niet meer aanwezig. Wel was het oude kerkhof ook in de tijd van Eikelenberg nog duidelijk herkenbaar als een zes voet boven het maaiveld uitstekende onbebouwde verhoging.10 MODERN ONDERZOEK Eikelenberg toonde defmtief aan dat er nooit een stad Vrone heeft bestaan en dat ook het verhaal over de ondergang van V ROOS F. S- de» zcltl «gelegenheid jen» de over blvfielen de Aarten en gedenUcliriiten GrooW ilo< '/Marktveld Alkmaar 34 Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 8