verrader gekweld door de kettingen en door de honger. Het ijzer heeft zijn ziel doorboord. Hij zit als een bedelaar in ketens en er is niemand die bewogen is door zijn ellende. Zijn gezicht wordt bleek door het vasten omdat ze hem geen eten mochten geven en de kracht van zijn lichaam gaat veranderen in een falen van de geest. En grijs om te zien, verwelkt zijn schoonheid met de verdwijning van zijn levenskracht. Hem overkomt wat de zalige Job getuigt over de ongelovige verrader, zeggende: de schatten die hij opslokte spuwt hij weer uit, en God drijft ze uit zijn buik. Hij betaalt zo de prijs voor alles wat hij gedaan heeft. Na verloop van een aantal dagen vanaf toen werd de veel genoemde Phobus, naar men zegt, levend onder kasteel Nuburch in de allerdiepste gang geworpen, met aarde en puin bedolven, en zo is hij begraven. En daarna wordt die toren waaronder het gebeurd is voorzien van de naam 'Phobus' tot op de huidige dag. Zo, zo moest met Dathan en Abyron6 hun opvolger beloond worden. Vandaar: zoon van de gierigheid: slaaf van Mammon: zaad Canaans: slangengebroed: lid van de duivel: dienaar van Satan: voorloper van de Antichrist. De goddeloze man is gevangen in de val die hij zelf heeft gezet en zijn onrecht is op zijn eigen hoofd neergekomen. O roest van zielen, gierigheid! O mot die aan harten knaagt, hebzucht, die deze vervloekte verrader zo verblindde dat hij zijn God en zijn verstand vergat, en noch zijn ziel, noch zijn goede naam spaarde. Het geld zal opgaan maar de schuld van het verraad zal niet uitgewist zijn. De overmaat van zo'n groot vergrijp zal doorgegeven worden aan toekomstige generaties en deze misdaad zal geschreven worden in letters van scharlakenrood. Verder, de nazaten van Phobus (zoals velen 32 Oud Alkmaar 2008 vertellen) zijn tot nu door God gemerkt en veroordeeld door deze geschiedenis als schuldig, zodat ze, met hun uitpuilende ogen, de herinnering aan dit meest vreselijke verraad doorgeven aan de mensheid. De hiervoor beschreven vernietiging van Verona geschiedde op de derde van de Idus van Maart, [=13 maart], ZO IS HET. Johannes de Hannonia .gordde zijn lenden met woede en verscheurde de tenten van Verona. ZO IS HET. Zo viel het edele Verona, het licht, de wet, de leider van de Friezen. ZO IS HET. Frisia weent op het feest van Celsa van Macedonius.7 ZO IS HET. O Heer, wees mild voor de goeden en voor hen die recht zijn in hun hart. ZO IS HET. Ziet, zo valt de moeder van Frisia. ZO IS HET. Duizend drie honderd anno domini, in die jaren worden steeds Veronese oorlogen vermeld. Vier dagen voor Geertrudis8 kwam de beslissende strijd. Toen barstte het Hollandse volk uit in oorlog tegen zijn vijand en viel met grote overmacht aan. Al het voorgaande en veel meer wordt verteld in verschillende bronnen over dit Verona, en het kan best allemaal waar zijn, want het is niet in strijd met de feiten. We hebben geen absolute duidelijkheid terug kunnen vinden in de ware verhalen. De naam 'Verona' wordt in feite ook herleid tot (zoals ik in een boek vond geschreven): Geweld van Rome. Door geweld van Rome of door geweld ten val gebracht." OP ZOEK NAAR BEWIJS Zestiende- en zeventiende-eeuwse schrijvers noemen allerlei bewijzen voor de waarheid van het Vrone-verhaal. De toren waar Phobus gevangen had gezeten, heette sinds jaar en dag de 'Phobustoren'. In de kerk van Valkkoog zou zich een klok

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 6