betreuren het echter dat vastgehouden is aan de visie dat het één gebouw moet zijn. Gelet op het feit dat het pand geen speciale functie krijgt, hebben wij de voorkeur voor een meer geïndividualiseerde bebouwing passend in de schaal van Alkmaar en dat kan op deze locatie best wat forser zijn, maar niet als één gebouw. Gelet op het feit dat de voormalige HBS ook één gebouw is en er twee weinig fraaie gebouwen aan de andere pleinzijden staan, kent het plein straks aan vier kanten monolithische gebouwen. Dit draagt niet bij aan een gezellig plein. Vervolgens deed de vraag zich voor of wij gelukkig waren met het doorbreken van de gevelwand en het maken van een brede verbinding naar de Kanaalkade. Er is geen historische argumentatie om een extra straat te creëren en het besloten karakter van de Paardenmarkt wordt er juist mee ondergraven. Slechts wanneer de brug naar het Stadskantoor verplaatst zou worden in het ver lengde van de nieuwe Sint 'Sebastiaansstraat' krijgt deze opening stedenbouwkundige betekenis. De gemeente heeft inmiddels aangegeven dat dit de bedoeling is. Wij hebben geen overwegende bezwaren meer tegen de doorgang, maar deze mag van ons best wat smaller worden, bijvoorbeeld om de bebouwing naast Eyssen op te schuiven en ruimte te geven tot een lager tussengebouw tussen de nieuwbouw en het Eyssen-pakhuis. De afgelopen periode zijn er ook diverse bouwplannen voor de Schelphoek behandeld. De plannen zijn meer passend in de historische structuur van de stad dan de schetsplannen die zich een paar jaar geleden aandienden. Wij zijn met name tevreden over de plannen langs de Singelrand waarvoor aanvankelijk grote appartementen gebouwen gedacht werden. Onze zorg is wel dat de achterzijde van de bebouwing langs de Singel feitelijk ook een voorzijde is. Een veelheid van verschillende beschoeiingen en steigers wordt gelukkig voorkomen, omdat deze mee te ontwerpen zijn. Wij hebben er wel op aangedrongen dat voor alle aanbouwmogelijkheden in de tuin ook standaard optionele uitbreidingen worden ontworpen om niet passende schuurtjes en eigen bouwsels te voorkomen. Er is nog wel bezwaar tegen de bebouwing die langs de nieuwe Schelphoekgracht komt. Deze bebouwing voldoet ook volgens de welstands commissie niet aan de criteria voor dit gebied. Voor de eerder behandelde bebouwing aan de Turfmarkt is de verkoop reeds gestart met een presentatie op de Prins van Oranje die vroeger deel uitmaakte van de 'Alkmaar Packet' Het blijft jammer dat de bebouwing eigenlijk te hoog is, maar het ontwerp is passender dan in 2006 getoonde plannen. Wij hebben bezwaar aangetekend tegen de sloop van de resten van de verbrande boerderij Kanaaldijk 264 te Koedijk en tegen de voorgenomen nieuwbouw op deze plaats. Wij zijn verbaasd over dit plan. Er lag ons inziens Impressie van woningen aan de Voormeer, eerste plan Impressie van woningen aan de Voormeer, definitief plan een passend plan om deze boerderij (gemeentelijk monument) opnieuw op te bouwen. Om dit haalbaar te maken zouden wij geen bezwaar hebben tegen extra volumes op het ruime erf bij deze boerderij. Het bouw plan zoals thans voorgesteld achten wij met respect voor de architectuur op zichzelf op geen enkele wijze passend in de karakteristieke en grotendeels gave lintbebouwing in Koedijk. Ons bezwaar tegen mogelijke sloop van een stolp aan de Schermerdijk bij de Kippenbrug waarover wij de vorige keer berichtten, heeft er mede toe geleid dat er nu weer een plan ligt om de boerderij te behouden. Wij hebben ook bezwaar tegen de voorgenomen plaatsing van een extra raam in de schacht van de Watertoren. Wij hebben waardering voor het huidige functionele gebruik van de Watertoren en de daartoe gemaakte opbouw op de toren. Tegen aanpassingen op het niet meer originele bovendeel hebben wij geen bezwaar, maar de originele schacht van de toren zou zeker aan de Bergerwegzijde ongeschonden moeten blijven. Tenslotte willen wij het plan Koorstraat hoek Laat niet onvermeld laten. Hier komt een ING-kantoor. Vroeger was op nr. 37 één van de banken die opgegaan zijn in de ING, de Middenstands- bank, gevestigd. Het pand waar nu Sidonius de Jong gevestigd is wordt verbouwd en de klokgevel daartussen (Koorstraat 39) krijgt een bij de gevel passende woonhuispui. Deze gevel is in de zestiger jaren opnieuw in een grotere schaal met behoud van de originele ornamenten opgebouwd en de oude pui heeft nu als inspiratie gediend voor een passende 'nieuwe' pui. Namens de werkgroep Welstand, Henk de Visser 56 Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 30