Oud Alkmaar Inhoudsopgave Van de voorzitter Jaargang 32, nummer 2 - 2008 29 Harry de Raad, An E. Engels-de Lange en Sarah Kinebanian-Greeves De mythe van Vrone 37 Flip Admiraal Herinneringen aan de Bierkade 43 Carla Rogge Een Alkmaars stadsgezicht van Jan ten Compe 51 Annelies Veronica Janssen Achter de gevel. Het kadastergebouw in oude luister hersteld 53 Alkmaar varia 55 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Harry de Raad. Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Regionaal Archief Alkmaar, Postbus 9232, 1800 GE Alkmaar. Druk Ter Burg Offset, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. OMSLAG Voor. Jan ten Compe, Gezicht op de Accijnstoren en omgeving, 1747. Detail. Collectie kunsthandel Sander Bijl. Foto: Pieter de Vries, Den Burg. Achter: Door R.A. Persijn vervaardigde gravure over de val van Vrone afgebeeld op een rond 1640 door de Alkmaarse boekhandelaar Jan Volckersz. uitgegeven historieprent. Op de gravure zien we een aantal over blijfselen die herinnerden aan het oude Vrone: een kruis, een zegelstempel en een torenklok met opschrift. Collectie Regionaal Archief De zomer heeft zich in al haar facetten aan ons getoond, van warme tot zeer regenachtige dagen. De belangstelling voor de vele activiteiten op historisch gebied in de stad heeft daar niet onder hoeven lijden. Zo was er Kaaskoppenstad en werd er een opera uitgevoerd gewijd aan onze beroemde stadgenoot Cornelis Drebbel. Wat de vereniging betreft blijven wij alert op de bouwontwikkelingen rond het Doelenveld en overige plaatsen in de stad. De Pinksterdrie-tocht was wederom zeer geslaagd. De reis bracht ons in comfortabele bussen naar de Zaanse Schans waar koffie werd gedronken. Tijdens een rondwandeling was er gelegenheid enkele musea te bezoeken. De volgende stop was Hotel Gooiland waar een gastvrije en uitstekende lunch voor ons klaarstond. Aansluitend ging de reis voort naar de vestingstad Naarden waar we rondgeleid werden door de oude kerk en op eigen gelegenheid een wandeling door het stadje maakten. Al met al een mooie en gezellige dag. Voor de thuisblijvers, er waren plaatsen over in de bussen, een aanrader om volgend jaar wel mee te gaan. De tweede zaterdag van september is het Open Monumentendag. De gelegenheid bij uitstek om eens binnen te kijken in een oud woonhuis of gebouw dat anders gesloten of minder toegankelijk is. De agenda achter in dit tijdschrift geeft u weer een overzicht van de komende wandelingen en lezingen van de vereniging. In november wordt de jaarlijkse Puienprijs uitgereikt. Namens het bestuur en de redactie van het tijdschrift wens ik u veel plezier toe met de interessante artikelen in 'Oud Alkmaar' en een mooie nazomer. Graag tot ziens bij één van onze activiteiten. Harold D. E. Bos

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 2