Van de secretaris Van de werkgroep Welstand HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR Het is alweer een tijdje geleden, de ledenjaarvergadering van 23 april jl., maar we wilden toch niet onvermeld laten dat de Oud Alkmaarprijs is uitgereikt aan Ben van Houten. Onze voorzitter Harold Bos roemde zijn inspanningen voor de historische stad. Wie ook in het zonnetje kwam te staan, is de voormalige secretaris en ledenadministrateur van de HVA Jan Beijer. Hij werd tot erelid van de Vereniging benoemd en is dat nu samen met Magda van Amsterdam en Piet Verhoeven. De bestuursleden Harold Bos en Henk de Visser zijn onder luid applaus verkozen voor de laatste periode van drie keer drie jaar bestuurslid. De voorzitters van de diverse werkgroepen en de penningmeester werden in de gelegenheid gesteld een presentatie over het jaar 2007 te verzorgen. De vijftig aanwezigen konden na de pauze de lezing van Harold Bos over de sociale woningbouw 1850-1950 volgen. Annelies V. Janssen In de afgelopen periode zijn er veel grote bouwplannen in de Welstandscommissie behandeld en van een preadvies voorzien door de werkgroep Welstand van de Historische Vereniging. Het meest opvallende plan was het bouwplan voor de Paardenmarkt tussen Paternosterstraat en Eyssen. Verheugend is dat het voormalige kaaspakhuis van Eyssen officieel gemeentelijk monument is geworden en in het kader van dit woningbouwplan gerestaureerd zal worden. De voorgestelde bebouwing ernaast is welis waar grootschalig, maar de op grote pakhuizen geïnspireerde bebouwing met zadeldaken vinden wij hier Paardenmarkt met tweede plan voor vrijstaand gebouw wel passend. Wel hebben wij het verzoek ingediend om naast het pand van Eyssen ten opzichte van deze hogere panden een wat lager tussengebouw te plaatsen om de kenmerkende alzijdig overstekende dakrand voldoende ruimte te geven en te respecteren. Wij hebben verder bezwaar geuit tegen het vrijstaande appartementengebouw tussen Paardenmarkt en Kanaalkade. In november 2005 heeft de Alkmaarse bevolking zich kunnen uitspreken over een architectenkeuze op basis van een visie voor het gebied. De visie was het plein te vergroten richting Kanaalkade en de Kanaaloever bij het plan te betrekken. Het plan werd toen gevisualiseerd door het stadhuis op de markt van Delft. Een markant gebouw midden op een plein. Er is met het plan voor blok A naar de mening van de Historische Vereniging door zowel de functie van het gebouw en de gekozen architectuur geenszins sprake van een markant ontwerp. Gelukkig was de welstands commissie het met ons eens en inmiddels ligt er een ander plan. Het plan is verbeterd; op de begane grond is het pand meer open en krijgt het een eigentijdse arcaden- structuur; het gebouw krijgt een grote kapconstructie waardoor de strakke horizontale daklijn wat verzacht wordt en de dakopbouwen de daklijn breken. Wij Nieuwbouwplan gezien vanaf het Kanaal, het pand rechts is Inmiddels afgewezen Ingang Koningsweg vanaf de Paardenmarkt Oud Alkmaar 2008 55

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 29