Alkmaar varia Kaeskoppenstad Landelijke Archievendag Eind juni was het oostelijk deel van de binnenstad omgetoverd in een historisch wijkje met zand en stro op de straat en de verkeers borden netjes weggepakt in jute zakken. Bij de ingang op de ophaalbrug naar de Appelsteeg werd je opgewacht met een plattegrondje en keurig historisch overzicht. Overal liepen mensen rond in kleding van rond 1600. De bedoeling was een beeld neer te zetten van het Alkmaar na 1573, toen de rust weerkeerde, de handel en productie weer herstelden en de aanloop genomen werd naar een bloeiende gouden eeuw. Gelukkig heeft de organisatie dit beeld vrij zuiver weten te houden en werden er geen Spanjaarden weggejaagd of katholieke processies gehouden. Helemaal evenwichtig was de rollenverdeling natuurlijk niet, er liepen relatief veel zieken en bedelaars rond, en weinig hardwerkende sjouwers, maar ook de notabele burgers, de schout en ambachtslieden waren vertegenwoordigd en gaven het geheel een echt historisch tintje. De visverkoper, de leprozen, de dure bruiloft, het gekooide vreemde wezen en de muzikanten leverden waar spektakel op. Restaurants als De Buren en Het Paleis speelden leuk op de situatie in met een ouderwetse lunch en een winkel als Pauw had zeventiende-eeuwse mode geëtaleerd. Niet alle winkels kunnen dit doen, maar het zou wel helpen als bijvoorbeeld een ansichtkaarten molen of bakfiets wat verdekter werd opgesteld en reclameborden wat meer gecamoufleerd werden. En als er volgend jaar wat meer ruimte voor is, kan de organisatie misschien ook wat selectiever zijn in de keuze van oude ambachten. Dit is natuurlijk 'historisch' commentaar, maar dat neemt niet weg dat het evenement van Kaeskoppenstad gewoon erg leuk was, dat de organisatie zich geweldig heeft ingezet om zo'n historisch feest van de grond te krijgen, dat er heel veel belangstelling voor was, en dat er hopelijk nog genoeg Kaaskoppen steden volgen om 'Alkmaar rond 1600' verder te vervolmaken. Het begin is er en was zeer geslaagd. Op zaterdag 11 oktober is het Regionaal Archief ter gelegenheid van de landelijke archievendag en het begin van de Week van de geschiedenis van 10.00 tot 16.00 uur geopend. De hele dag door is er een historische markt met presentaties van historische en genealogische verenigingen uit Alkmaar en regio, ook zijn er rondleidingen en worden historische films vertoond. Een aantal schrijvers, waaronder Gijs IJlander en Daniëlle Hermans, zullen vertellen over hun werk, waarin gebeurtenissen uit de geschiedenis van Alkmaar en regio aan de orde komen. Antiquaar Van der Steur uit Haarlem is aanwezig om oude boeken, prenten en manuscripten te taxeren. Genealoog Bas Wilschut geeft uitleg over het zoeken en vastleggen van gegevens over de eigen familie per computer. Tijdens de dag zullen de winnaars van een in samenwerking met het Noordhollands Dagblad te houden wedstrijd in het schrijven van een verhaal over een historische gebeurtenis waar men zelf bij is geweest, bekend worden gemaakt. Oud Alkmaar 2008 53

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 27