Achter de gevel Het kadastergebouw in oude luister hersteld Annelies Veronica Janssen Ditmaal brengen we een bezoek aan het gebouw van het voormalig kadaster aan de Gedempte Nieuwesloot. Centraal staat daarbij hoe dit historisch pand weer bruikbaar wordt gemaakt. Rob Boerlage, een echte Alkmaarder, voormalig eigenaar van een installatie bedrijf en nu projectontwikkelaar ("maar dat vind ik een slecht beladen naam"), viel op het pand dat er jaren in deplorabele toestand bij stond en tovert het nu om tot luxueus hotel/grand café/ restaurant. "Iedere Alkmaarder kent het kadaster gebouw aan de Gedempte Nieuwesloot en hoe vaak heb ik moeten horen 'Ga je dat gebouw verbouwen met behoud van historische details, zijn die er dan?7' Rob Boerlage lacht er maar wat om en nodigt ons uit mee naar binnen te gaan. Overal werken mensen aan het pand. De hard stenen trap naar boven is verpakt in hardboard platen om beschadiging te voorkomen. Linksaf gaan we naar de voormalige postkamer. Het gebouw is als postkantoor en kadaster gebouwd door C.H. Peters die leefde van 1847-1933 en leerling was van Pierre Cuypers, de man van het voormalig postkantoor in Amsterdam, nu Magna Plaza. DE MONUMENTENLOODS We zien oude balken met een roosmotief aan de zoldering. Boerlage: "Ik laat de oude elementen repareren en breng het interieur zoveel mogelijk in oude staat terug. Er zijn hier zoveel mooie oude details uit de tijd van de bouw te vinden. En wat er niet meer is, laat ik weer maken. Zo komen er voor 100.000 oude deuren en raamkozijnen in het pand terug. Henk Krabbendam, de man van de monumenten- loods, komt hier regelmatig en dan bespreken we wat erin moet en wat hij nog voor me heeft in de loods." Boerlage wijst op een prachtige oude schouw in de (nu) herenkamer die oorspronkelijk in 'het Paleis' heeft gezeten. Verder bij de hoge raampartijen vandaan is een uitsparing in

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 25