de eigenaar van De Starre-Croon te maken. Wellicht geldt dat ook voor de herberg, bijvoorbeeld omdat men daar bier van De Starre-Croon tapte. BIERBROUWERIJ DE STARRE-CROON Rechts op de voorgrond staat een opmerkelijke houten stellage. Erbij liggen twee houten boten. Zulke stellages trof men in de zeventiende en achttiende eeuw in de Hollandse steden aan bij alle brouwerijen. Elke stellage droeg een beeldmerk: zo kon iedereen zien, bij welke brouwerij hij hoorde. Ook hier is dat het geval. De ster met daarboven een kroon geeft aan dat we met bierbrouwerij De Starre-Croon te maken hebben. Ook de bijbehorende brouwerijgebouwen en de biertonnen waren van een beeldmerk voorzien. De stellages dienden om water te putten uit waterboten. Deze brachten schoon water naar de brouwerijen. Op een bekende prent van Jan Luyken uit 1694 is te zien, hoe het water putten uit waterboten in zijn werk ging6. Ook de twee boten bij de houten stellage op het schilderij van Ten Compe zijn waterboten. De ene (de meest rechtse) is al leeggehaald, de andere, die diep in het water ligt, is nog vol. Het schone water dat deze boten naar de Alkmaarse brouwerijen brachten, kwam uit de duinstreek bij Schoorl. Met name op de voorgrond zien we ook de voor veel van Ten Compes werk kenmerkende stoffage, bestaande uit fijn geschilderde figuren. Sommige staan wat te kijken, andere wandelen of zijn aan het werk. Zo is er links vooraan een vrouw bezig water te putten, terwijl er rechts vooraan, bij de houten stellage van brouwerij De Starre-Croon, een kuiper aan het werk is. Vlakbij de brug middenvoor 'De Brouwer', voorstudie van Jan Luyken voor het samen met Caspar Luyken uitgegeven boek Het menselyk bedrijf f 1694). Goed is te zien hoe water uit een boot omhoog wordtgehesen naar een houtengoot, die uitkomt in de brouwerij. Bromjan Luiken, Het menselyk bedryf Tekeningen in pen en penseel (Bloemendaal, 1987) wandelen een man en een vrouw. Hij draagt een helderrode jas en wijst met zijn stok richting brouwerij. Misschien moeten we in hem de toenmalige eigenaar van de brouwerij, Mauritius van der Ster, zien met zijn echtgenote? MAURITIUS VAN DER STER Toen Ten Compe het schilderij van de Accijnstoren maakte, was Mauritius van der Ster al ruim 10 jaar eigenaar van brouwerij De Starre-Croon. Hij was geboren in Hoogwoud als zoon van dominee Alexander van der Ster en Maria Heinsius van Willigen. Van beroep was hij zeekapitein, maar mede door zijn huwelijken met brouwersdochters raakte Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 23