Bierbrouwerij De Starre-Croon op het schilderij van Ten Compe. We zien de waterboten en de houten stellage (een combinatie van een hijswerktuig en eengoot] naast het pand van de brouwerij voor de aanvoer van water. Detail van het schilderij van Ten Compe bij de bakker wel eens wat graan voor de kippen overgebleven zijn, en omgekeerd kon hij de eieren goed gebruiken. Het hoekpand staat er nog altijd, maar is - net als het Schippersgildehuis aan de overzijde - ingrijpend gemoderniseerd. Daarbij is o.a. de trapgevel vervangen door een tuitgevel. Maar de schuine muurankers in de zijgevel zijn nog altijd herkenbaar. Een bakkerij is er allang niet meer. GEBOUWEN OP DE ACHTERGROND Op de achtergrond, rechts van de Accijnstoren, ziet men een reeks bekende gebouwen, die bij de aanleg van het Noordhollands Kanaal in 1821 verdwenen zijn. Het meest monumentale gebouw, eertijds te vinden op het westelijk uiteinde van het Heiligland, staat ongeveer in het midden van het schilderij. Dat is het Korenmeters- en Zakkendragershuis (1643), in de zeventiende eeuw ook kort weg als 't Metershuys aangeduid. Rechts ervan is de herberg het Hof van Holland (1650), links ervan een eenvoudige stads poort, de Waterpoort (1595, gemoderniseerd 1716). Ten westen van de poort bevond zich een klein bolwerk, met daarop een kleine houten molen, genaamd De Rood of de Roomolen, naar de vroegere Rootoren bij dezelfde plek. Deze heeft in de acht tiende eeuw dienst gedaan als moutmolen, net als de nabijgelegen molen De Zwart. Zowel met de moutmolen als met het Korenmeters- en Zakkendragershuis had 48 Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 22