Het lage standpunt dat de schilder koos voor het Alkmaarse stadsgezicht (het brugdek van de brug middenvoor ligt ongeveer op ooghoogte), doet vermoeden dat hij ook in Alkmaar met een schets boekje in een bootje heeft gezeten toen hij dit schilderij voorbereidde. DE ACCIJNSTOREN Het meest prominente gebouw op het schilderij is de Accijnstoren. De zonover goten zuidgevel weerspiegelt zich in het water. Het gebouw, dat in zijn huidige vorm in 1622 tot stand kwam, is opgetrokken in de toen heersende bouwstijl van de Hollandse renaissance. Kenmerkend zijn de muren van rode baksteen met zand stenen banden ter hoogte van de kozijn dorpels. Kenmerkend zijn ook de bogen boven de ramen, met langs de rand zandsteenblokjes. In de hoogvelden boven de ramen zijn zandstenen reliëfs te zien, o.a. met het wapen van Alkmaar. Het dak heeft een piramidale vorm en is gedekt met leien in Rijndekking, op het schilderij aan gegeven door diagonale, elkaar kruisende lijnen. Uit het dak rijst een ranke acht kante houten koepeltoren op, bekleed met lood. Deze bestaat uit een gesloten onder bouw, waartegen aan vier zijden wijzer platen zijn aangebracht. Deze hadden aanvankelijk slechts één wijzer, de zo geheten uurwijzer, zoals op het schilderij te zien is. Op de gesloten onderbouw rust een open bovenbouw, bestemd voor twee luidklokken. De achtkante koepeltoren heeft een achtzijdige bekroning die eindigt in een rijk bewerkte open peerspits, met bovenop een windwijzer in de vorm van een zeilboot. Langs de dakvoet is een omlopende houten balustrade, met op de hoeken piëdestals. Toen Ten Compe zijn schilderij maakte, waren hier nog zittende leeuwen met wapenschildjes. Zij zijn ook te zien op eerdere tekeningen, zoals die van Pronk uit 17273. Maar toen Jacobus De Accijnstoren en directe omgeving op het schilderij van Ten Compe. Links van Accijnstoren op de hoek Bierkade-Verdronkenoord hetSchippers^ildehuis Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 19