De voormalige bierbrouwerij en de aangrenzende panden aan de Bierkade, ca. 1955. Collectie Regionaal Archie/ verbinding was, maar min of meer eindigde bij de Korte Vondelstraat. EEN ZWIJGZAME KAPPER EN DORSTIGE SCHEEPSBOUWERS Aan de kade woonde ook een echte heren kapper, voorzien van de achternaam Praat. Het was een magere lange man, die in tegenstelling tot zijn naam, bijzonder zwijgzaam was. Het zwijgen was ook wel nodig: in die tijd namen de klanten zelf hun scheergerei mee, dat bewaard werd in een grote eikenhouten kast met vele laatjes. Sommige klanten bewaarden er ook brieven van en aan minnaressen en andere stiekeme correspondentie. Kapper Praat droeg zorg voor verdere stil zwijgende afhandeling ervan, en was dus ook een soort postbesteller. Op de hoek Bierkade-Fnidsen was een klein kroegje waar oude ofjonge klare en bier werd gebruikt door meestal vaste klanten. Vaak maakten deze als het op betalen aankwam, noodgedwongen gebruik van hun krediet: de schuld werd op een lat genoteerd. Maar het gebeurde ook vaak dat een dergelijke wanbetaler met veel geschreeuw uit het kroegje werd gegooid. Een groep scheepsbouwers van de aan de overkant gelegen scheepswerf Nicolaas Witsen gebruikte in het weekend deze kroeg als vaste pleisterplaats. Op de maandagochtend resulteerde dit tijdens het werk in een zware kater. Vaak stuurden ze dan de krullenjongen langs met de opdracht een krat bier te halen bij de kroeg, waarna de scheepsbouwers hun zware arbeid weer aankonden. In de oorlogsjaren kwamen er ook veel Duitse marineschepen door het Kanaal. Het gebeurde regelmatig dat betonnen marineboten aan de Bierkade aanmeerden om met cement reparaties aan de scheepswand uit te voeren. Soms bleven de boten weken voor anker liggen, omdat ze aan de kade minder zichtbaar waren voor Engelse jachtvliegtuigen. Ook in het volgend artikel komt de Bierkade ter sprake. 42 Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 16