De binnengang leek op een straat. Foto uit 1572. Collectie Regionaal Archief vier kleine boorgaatjes in de muur van de gevel, waar ooit het bordje met de vermelding 'B. Vos, meubelmaker' had gezeten. De gaatjes had men bij de restau ratie vergeten op te vullen. Ik raakte in gesprek met een vriendelijke mevrouw die rondleidingen in het museum verzorgde en vanwege de warmte buiten op een stoel zat te wachten op bezoekers. Ik vertelde haar mijn herinneringen aan het pand en aan de Bierkade in de oorlogsperiode. Zij vroeg mij die herinneringen op papier te zetten. Vandaar dit artikel. MERKWAARDIGE INDELING Toen ik als vijftienjarige voor het eerst in het gebouw van de voormalige bier brouwerij kwam, viel mij meteen de merkwaardige indeling van het gebouw op. Achter de imposante voordeur was een brede gang, die er eigenlijk meer uitzag als een overdekte steeg omdat de vloer bestond uit gele ijsselstenen, waardoor het een straatje leek. Overal waren de kamers aangepast aan de fabricage van bier. In het midden, ongeveer een meter boven de eerste verdieping, bevond zich een groot vierkant, met een vloer van geperforeerde metalen platen. Hier was in vroeger tijd graan en gerst opgeslagen. Een houten trechtervormige koker aan de onderkant van deze vloer liep uiteindelijk naar de begane grond en had een opening in de brede gang. Het was ontzettend eng om op de platen te lopen, vooral omdat het er haast stikdonker was; slechts twee kleine ronde openingen in de voorgevel lieten enig daglicht toe. Daar kwam bij dat de metalen ondersteunende ribben voor deze vloer door roest waren aangetast of zelfs op sommige plaatsen ontbraken. JAN WITTE Aan de achterkant bevond zich een grote binnenplaats met een L-vormig gebouw. Dit was het domein van Jan Witte, eigenaar en verhuurder van het pand van de voormalige bierbrouwerij. Witte was een bijzondere man, vrijgezel en verzamelaar van Japans porselein. Inwendig leek zijn woning meer op een Japanse pagode. Hij was een verwoed motorrijder en had de gewoonte om staande op zijn imposante Harley- Davidson door het gangetje naar de Bierkade te rijden. De politie plukte hem ooit van de weg omdat hij deze stunt ook op de Bierkade zelf meerdere keren demonstreerde, tot schrik van andere weggebruikers van wat toen nog een rustieke kade was. Behalve door Witte werd het gebouwencomplex gebruikt door een tweetal huurders, meubelmaker Vos en een kleermaker die op de begane grond aan de rechterkant van de gang een paar 38 Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 12