Gezicht op de proefkolonie Frederiiuoord vanaf de Vledder- weg, ca. 1825 .getekend door H.P. Oosterhuis, en gegraveerd door D. Sluijter. Collectie Maat schappij van Weldadigheid, Frederiksoord OP WEG NAAR FREDERIKSOORD Het leuke is dat de Maatschappij van Weldadigheid vanaf de eerste dagen van haar bestaan een geweldig goed archief heeft bijgehouden. Al die Maatschappij archieven hebben met elkaar gemeen dat zij een aardig inkijkje leveren in de armen zorg aan het begin van de negentiende eeuw én dat ze vaak interessante informatie bevatten over de allerlaagste inkomensgroepen. Dankzij die archieven is ook het reis schema van de familie Tijmes bekend. Op vrijdag 30 oktober arriveren ze in Amsterdam. In een kazerne 'aan de Utrechtsepoort' worden ze met hun toe komstige dorpsgenoten opgevangen. De volgende avond nemen ze het 'beurtschip', dat de geregelde verbinding onderhoudt tussen Amsterdam en het aan de andere kant van de Zuiderzee gelegen Blokzijl. Voor onderweg krijgt "ieder perzoon een halfwitte of rogge brood, 1/z pond kaas en 1 kruik bier." In Blokzijl stappen ze over op een plat vaartuig dat hen naar Steen wijk voert. Sommigen reizen dan meteen door, de familie Tijmes behoort tot degenen die door de subcommissie van weldadigheid Steenwijk een nacht onderdak en ver zorging krijgen aangeboden. "Wie ook die getuige was van het treffend schouwspel," schrijft de Steenwijkse subcommissie in de Staatscourant, "bleefzonder aandoening bij het zien van zijne verarmde natuur genoot, die, met gade en kroost, in zijne geboorteplaats de behoeften ontweken, naar onbebouwde gronden henen trok, om daar het werk zijner handen welk hij ginds niet vinden kon, te gaan vervullen"? Maandag 2 november is het dan nog twee uur op ossenwagens over een ongelijk zandpad en dan zijn ze bij Frederiksoord, vernoemd naar de jongste zoon van koning Willem I. Direct bij aankomst worden ze in de kleren gestoken. Alle kolonisten lopen in blauwe, uniforme kleding. Daar zitten twee ge dachten achter. Als mensen nette spulletjes Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 7