Alkmaar en de proefkolonie Wil Schackmann en Marlies ten Berge De Maatschappij van Weldadigheid zet zich vanaf 1818 in arme gezinnen een nieuwe kans te bieden in een kolonie op de Drentse heide. Op maandag 2 november 1818 vestigt zich in de proefkolonie1 Frederiksoord de 'afgevaardigde' uit Alkmaar, Klaas Tijmes met echtgenote en vier kinderen. De armoede in het koninkrijk der Neder landen is anno 1818 intens. Enkele eeuwen eerder waren we - de Gouden Eeuw - verreweg het rijkste land van de hele wereld. Maar nu is het niks meer. De beter gesitueerden in de steden moeten de armenkassen van diaconieën en parochies spekken om regelmatige soepbedelingen te laten plaatsvinden en dan nog worden ze de hele tijd lastig gevallen door paupers die vragen om een betaald karweitje of om een aalmoes. Op het platteland zwerven groepen 'nachtbidders' die half-bedelend, half-dreigend, de afgelegen boerderijen afgaan. Er moet wat gebeuren. In 1818 wordt de Maatschappij van Wel dadigheid opgericht. De man achter die ambitieuze plannen is generaal-majoor Johannes van den Bosch. Achtendertig jaar, een 'selfmade' man, weduwnaar, een charmeur, maar vooral een doener, een aanpakker, een wervelwind: "Ik ben nimmer besluiteloos en draal nog minder." De Maatschappij van Weldadigheid vraagt de burgers een stuiver per week opzij te leggen. Met het zo gevormde kapitaal kunnen arme gezinnen worden overge bracht naar het nog onontgonnen Drenthe om daar te leren de eigen kost te verdienen. Het initiatief slaat geweldig aan, wat de Maatschappij ook wel verwacht had gezien het 'algemeen erkend weldadig karakter onzer natie'. Alle kranten maken juichend melding van deze 'verbroedering', vanaf kansels worden oproepen gedaan, sympathiserende notabelen laten plak katen verspreiden, in de betere buurten gaat men van deur tot deur, heel Nederland leeft mee. DE SUBCOMMISSIE ALKMAAR Er wordt besloten nog in hetzelfde jaar "over te gaan tot het nemen eener proeve." Elke stad of dorp wordt opgeroepen een 'Subcommissie van Weldadigheid' op te Portret van Johannes van den Bosch, 18}6. Bron: De 25 dagen van Nederland, ajlevering 14 Oud Alkmaar 2008 1

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 5