Boerderij 'Boomlust' het gezicht vanaf de Heilooërbrug op de stad versterkt zal worden. Iets verderop verdwijnt jammer genoeg de gevel van Ritsevoort 32. Nu het restant van een oude stadsboerderij op het achterterrein niet te behouden is, hadden wij toch wel mogen verwachten dat de gevelindeling van de voorpui gehandhaafd zou blijven. Dit unieke pand met een asymmetrisch geplaatste winkelpui en een verhoogd venster voor een 'opkamer' boven de pekelkelder van de vroegere slagerij verdient behoud en bescherming! Essentieel is dat de puibalk asymmetrisch blijft en het vrijstaande raam gehandhaafd wordt. Op deze manier blijft de bouwhistorie leesbaar. Helaas wijkt het inmiddels door de welstandscommissie positief geadviseerde ontwerp af van het historische beeld. Men handhaaft gelukkig wel de oude pekelkelder, maar een dubbele centrale entreedeur en het verlagen van het hoge venster ontkracht het bijzondere van dit pand, dat helaas geen monumentale status had. Bij de planontwikkeling voor het Centrum voor Woord Beeld en Geluid constateerde de Historische Vereniging dat randvoorwaarden en criteria volgens het Beeld kwaliteitsplan Binnenstad met voeten getreden waren. De Historische Vereniging Alkmaar heeft daarom een brief naar het College en de Raad gestuurd, waarin we onze kritiek kenbaar maakten. Alkmaar kent nog maar weinig boerderijen. Eén van de boerderijen met een hoge architectonische en cultuur historische waarde die echter nog niet op de gemeente lijke monumentenlijst staat is de boerderij 'Boomlust' aan de Schermerdijk 1 te Oudorp. Het is volgens onze informatie een monument in voorbereiding, maar daadwerkelijke aanwijzing heeft nog niet plaats gevondenen. In een schriftelijk verzoek hebben wij de gemeente verzocht direct tot aanwijzing over te gaan, omdat er op dit moment alternatieve plannen in voorbereiding zijn, die zouden kunnen leiden tot de aanvraag van een sloopvergunning. Het is een zeer bijzondere en gave boerderij met een uniek interieur. Ook de situering direct aan de Schermer ringdijk op een terp is uniek. Het ensemble met erf aan een cultuurhistorische route is van zeer hoge waarde. Het is de laatste boerderij, die na het verbreden van de N232 nog over is aan deze rand van de Schermer. Het is een boerderij met een tegen het vierkant aangebouwd voor huis en is qua opzet vergelijkbaar met de boerderij van De Fransman in Bergen. Het voorhuis met mansarde kap stamt uit 1924, maar de stolp is ouder. De stolp kent aan de achterzijde een staartstuk met koegang en is nog zeer gaaf. De originele darsdeuren zijn bewaard gebleven. De boerderij heeft een Jugendstil interieur. Wij achten deze stolp met erf van een zodanige waarde dat bescherming via de gemeentelijke monumentenlijst dringend gewenst is. Ons verzoek wordt ondersteund door de Boerderijen stichting en de Stichting Historisch Oudorp. Namens de werkgroep Welstand, Henk de Visser 28 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 32