Alkmaar varia Cichoreifabriek "de Burg" Duitse dienstbodes Regionaal Archief redt archiefstukken van Alkmaars Beleg en Ontzet In december 2007 heeft de archeologische dienst van de gemeente Alkmaar een opgraving uitgevoerd aan de Spanjaardstraat 1 en 3. Dicht onder het maaiveld werden de fundamenten en resten van drie opeen volgende ovens en gebouwen aangetroffen. Ook vond men de fundering van een tredmolen, waarbij een paard een molensteen heeft aangedreven. Verder werden een kelder, een waterput en diverse afval- kuilen met sintels uitgegraven. Het terrein was gedeeltelijk opgehoogd met pottenbakkersafval. Uit deze vondsten en archiefonderzoek bleek dat we te maken hadden met de cichoreifabriek en koffiestroop- branderij "de Burg" van de families Hulskamp en Roem, opgericht in 1782 en verkocht in 1875. De eerste oven werd met turf gestookt, de middelste met kolen (sintels) en de laatste met gas. Cichorei is een plant verwant aan witlof en de peen bevat een stof die na verhitting samenklontert. De gemalen klonten werden gebruikt als surrogaat voor koffie, dit was goedkoper en koffie was niet altijd verkrijgbaar in verband met oorlogen en invoerbeperkingen. Hetzelfde product kennen wij nog steeds als Buisman in het bekende blikje. Een drietal Duitse dienstbodes (reeds besproken in Oud Alkmaar 2007-2) viert nieuwjaar 1929. Links Louise, midden Lena Grunsky, werkzaam op de Nijenburg in Heiloo en rechts Gertrud, in dienst bij de familie De Lange in het Blockhovepark. Op de fles staat: "Eine richtige Deutsche Wein - Armina". A T o .2-4 r- - -v - jyT-v - firr At-wv 7 -r 'fy^ r' -J. H Alkmaar is altijd trots geweest op het succesvol doorstane beleg door de Spaanse troepen in 1573. De archivalia uit deze periode, hoofdzakelijk bestaande uit correspondentie en rekeningen, zijn altijd goed bewaard en maakten een tijd lang zelfs een eigen 'afdeling' uit van het stadsarchief. Het meest tot de verbeelding spreken de zogenaamde 'polsstokbriefjes', geheime correspondentie die indertijd door stadstimmerman Van der Mey door de Spaanse linies is gesmokkeld. Een van de briefjes ziet u hierboven afgebeeld. Hun naam kregen de brieven vanwege het feit dat ze verborgen zaten in een uitgeholde polsstok. De belegstukken zijn niet in goede staat en worden bedreigd door onder meer inktvraat, een proces waarbij het papier wordt aangetast door agressieve bestanddelen van de vroeger veel gebruikte galnoteninkt. Daarom zijn ze aangemeld voor het landelijke behoudsprogramma Metamorfoze, dat subsidie geeft voor de aanpak van archieven van nationaal belang waarvan het duurzaam behoud in gevaar is. Eind vorig jaar is positief beschikt op de aanvraag, en inmiddels wordt hard gewerkt om de stukken gereed te maken voor de uitvoering van de noodzakelijke behoudswerkzaamheden. Een onderdeel hiervan is digitalisering van de archivalia. Na afronding van de behoudswerkzaamheden zullen de stukken via de website van het Regionaal Archief te raadplegen zijn. Twee groepen vrijwilligers zijn inmiddels bezig om transcripties te maken van de documenten, zodat iedereen ze straks op de website ook zal kunnen lezen. Van de belangrijkste documenten zal bovendien een moderne hertaling worden vervaardigd. De verwachting is dat het project gereed komt in de loop van 2009. Oud Alkmaar 2008 25

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 29