De kracht van kleinschaligheid De families Coppens en Roobeek in Alkmaar Jan Drewes Bespreking van Jan Roobeek, De Kracht van Kleinschaligheid. Wat is dit voor een boek? Alleen een lofzang op een bepaalde vorm van ondernemerschap? Een feestboek? Of ook een boek vol lokale en familiale geschiedenis? Onze kennis over de geschiedenis van Alkmaar is in het jaar 2007 aanzienlijk verrijkt. Natuurlijk is daar het uitgebreid algemeen overzicht Geschiedenis van Alkmaar, dat uitnodigt tot en bouwstenen aandraagt voor nog meer onderzoek en nog meer verhalen. Om verschillende redenen stond een ander boek uit datzelfde jaar 2007 wat minder in de picture, terwijl het toch ogenschijnlijk al bij voorbaat aan deze uitnodiging Het besproken boek gehoor gaf Ik doel hier op het boek van Jan Roobeek, De Kracht van Kleinschaligheid. Een eerste reden is dat het boek misschien wel veel geschiedenis bevat, maar toch geen echt geschiedenisboek is. Het boek is in eerste instantie bedoeld als een warm pleidooi voor 'kleinschalig zelfstandig ondernemerschap'. Dat daarvoor ook veel historische argumenten worden aange dragen, opgenomen in uitgebreide verhalen over het verleden, maakt het voor elke lezer met belangstelling voor de geschiedenis van Alkmaar interessant. Een tweede reden is dat de schrijver geen historicus van beroep is. Wat deze Alkmaarder wel is, wordt in het boek uitvoerig uit de doeken gedaan. Laten we het maar houden op iets dat in ligt tussen loodgieter en handelaar in sanitaire en aanverwante producten. Toch blijkt de schrijver, afgezien van het uitgangspunt dat hij geen wetenschap pelijke pretenties heeft, de verschillende onderdelen van het vak van historicus goed onder de knie te hebben. HET BOEK Het boek geeft geen volledig beeld van de geschiedenis van Alkmaar. In feite gaat het over de laatste 125 jaar, zeg maar vanaf 1880. In dat jaar kwam Johan Coppens, een 18 Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 22