Len de Middel- wrede 25-1274), vel vast ir stelde uk dat iefde e staat (1198- alleen onden :t aan- volgden 1 veel eugd overse nus en h nooit taan van oen door es taan nd. E as- de rden op hte ,n of gedeelte, stonden natig /e rd in eiden :n hoge een loods- s niet :nis in ongewijde aarde of begraven achter de heg. Ook de Rooms-Katholieke Begraafplaats Sint Barbara heeft een ongewijd gedeelte gehad. Waarschijnlijk was dat gelegen bij binnenkomst meteen links, dus in de hoek grenzend aan de Zandersloot. De precieze plek is echter niet helemaal duidelijk, de heg was vroeger veel breder. Ook voor begraven in ongewijde aarde moest betaald worden. De kosten bedroegen voor een ongedoopt kind f 1,- en voor ieder ander f 10,-. Soms gebeurde het gratis. Hoe zag een begrafenis in ongewijde aarde er uit? Een kerkelijke uitvaart was niet toegestaan, dus was er geen dienst in de kerk, geen klokgelui, geen grafsteen. Een levenloos geboren kindje had geen naam in het register van de begraafplaats en ook niet bij de burgerlijke stand. In 1950 reed mijn vader in een koetsje met twee kinderen en een kistje met daarin mijn levenloos geboren broertje eerst langs het St. Elisabethziekenhuis in de Van Ever- dingenstraat te Alkmaar, waar mijn moeder nog verbleef, en vervolgens naar Sint Barbara in de Alkmaarderhout, waar het kistje werd afgegeven aan de begraaf1 plaatsbeheerder, die toen nog woonde in het huis op de begraafplaats. Op meerdere plaatsen volstond een schoenendoos. Soms wisten ouders decennialang niet waar hun kindje begraven lag of ligt. Begraven in ongewijde aarde was geen zeldzaamheid, ook niet in Alkmaar. Tussen 1913 en 1922 werden er volgens de tienjarentafel van de burgerlijke stand in Alkmaar 159 kinderen levenloos geboren. Ervan uitgaande dat ongeveer 40 van de bevolking katholiek was, kom je op een aantal van ongeveer 70 levenloos geboren katholieke kinderen in een periode van tien jaar. In de begrafenisregisters van Sint Barbara staat in de periode 1902-1945, dus ruim veertig jaar, bij 254 kinderen vermeld dat ze in ongewijde grond zijn begraven. Vóór 1902 komt de term ongewijde aarde I De oostzijde van de Sint Barbara- begraafplaats, grenzend aan de Zandersloot Oud Alkmaar 2008 15

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 19